W geodezyjnym sercu Górnego Śląska stanie wieża triangulacyjna

Sucha Góra wzbogaci się o kolejną atrakcję turystyczną. Wysoką atrakcję. To sześciometrowa wieża triangulacyjna, która stanie na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego.

fot. UM w Bytomiu
Bytom Punkt triangulacyjny

Budowa wieży triangulacyjnej w Suchej Górze to projekt realizowany w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt inwestycji to 250 tys. zł. W piątek, 14 października 2022 r., podpisano umowę z wykonawcą, firmą F.H. „Jest” z Gliwic.

Wieża będzie miała sześć metrów wysokości i stanie nad punktem triangulacyjnym, gdzie jest obecnie niepozorny kamień z wyrytym trójkątem i literami TP. To miejsce nazywane jest śląskim Greenwich i stanowi geodezyjne serce Górnego Śląska.

- Budowa wieży triangulacyjnej na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego to z pewnością projekt, który zwiększy atrakcyjność tego miejsca dla turystów odwiedzających to jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części naszego miasta - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Nowa atrakcja turystyczna Bytomia

Triangulacja to metoda stosowana niegdyś do pomiarów odległości czy wyznaczania położenia. Wykorzystywano do tego właśnie punkty triangulacyjne, a wyniki precyzyjnych i pracochłonnych pomiarów niewiele odbiegały od dzisiejszych pomiarów GPS.

- Zabudowa wieży nad punktem triangulacyjnym będzie stanowić upamiętnienie dla pierwotnej wieży, która służyła geodetom przez dziesiątki lat - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Suchogórski Labirynt Skalny utworzony został decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu 27 maja 2008 roku. Teren ten znajdujący się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, sąsiaduje z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Doły Piekarskie.

Jego obszar obejmuje prawie 20 hektarów powierzchni, a rzeźba terenu przypomina labirynt, co zawdzięczamy działalności kopalni odkrywkowej, gdzie wydobywano dolomit i limonit. Tym samym jest to miejsce w Bytomiu, gdzie ukształtowanie terenu było wynikiem eksploatacji górniczej w mieście, w którym oprócz węgla kamiennego wydobywano srebro, dolomit, limonit, a także rudę cynku i ołowiu.

Północne śródmieście Bytomia 47

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejszy śródmiejski zakątek w Metropolii? Północne śródmieście Bytomia: tu się chodzi z podniesioną głową

Autor: Marcin Zasada

16/10/2022

W Bytomiu powstał ogród dla zmysłów

Może Cię zainteresować:

W Bytomiu powstał ogród dla zmysłów

Autor: reklama

13/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon