Wielka demolka na Zgorzelcu. Trwa odbudowa zabytkowego osiedla robotniczego

Budowlańcy w pocie czoła przywracają dawną świetność osiedla robotniczego w Łagiewnikach. Jednak aby to zrobić trzeba rozebrać część zabytkowych murów i postawić je na nowo.

W ramach dwóch unijnych projektów ZBM-TBS i Bytomskie Mieszkania remontują łącznie 24 zabytkowe familoki znajdujące się na terenie Kolonii Zgorzelec. Najbardziej spektakularne są prace związane z przebudową 14 budynków, które przez długie lata były opuszczone i popadły w ruinę. Stan niektórych z nich był tak zły, że część ścian trzeba zbudować na nowo. Robotnicy odbudowują też zawalone stropy i dachy, wymieniają kominy, a nawet prostują całe budynki, które uległy przekrzywieniu.

W części familoków odnawianych na zlecenie Bytomskich Mieszkań jest już na ukończeniu. Pozostał jedynie montaż okien i drzwi oraz prace wykończeniowe. W środku znajdą się wygodne lokale mieszkalne o powierzchni ok. 50 m2. Po zakończeniu inwestycji wprowadzą się do nich mieszkańcy oczekujący na mieszkanie zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym lub będących w trakcie gruntownych remontów.

- Ponieważ mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim, przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, jak je wykończyć (podłogi, drzwi wewnętrzne, oświetlenie). W wyniku realizacji tego projektu odzyskamy 40 lokali mieszkalnych - mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań.

Projekt obejmuje także zagospodarowanie terenu przy przebudowywanych budynkach. Ma tam powstać m.in. plac sportowy, nowe chodniki i elementy małej architektury oraz tablice opowiadające historię osiedla.

Równocześnie trwają prace w 10 budynkach sześciu wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez ZBM-TBS. W tym przypadku inwestycja dotyczy odnowy elewacji frontowych, wykonania izolacji pionowych, remontu klatek schodowych, renowacji drzwi wejściowych, wymiany okienek piwnicznych, a także wymiany pokrycia dachowego i przemurowania kominów niektórych budynków.

Teren zostanie na nowo zagospodarowany również przy tych familokach. Wykonawca założy nowe trawniki, klomby, skalniaki, wybuduje plac zabaw i mini kompleks sportowy z boiskami do koszykówki i siatkówki oraz stołem do ping-ponga, natomiast całość zostanie oświetlona.

Ponadto do budynków ma zostać doprowadzona sieć światłowodowa, a dwa z nich zostanie przyłączonych do nitki gazowej. Co więcej ZBM-TBS wraz z Bytomskimi Mieszkańcami pracują nad tym, by napowietrzne linie energetyczne schować pod ziemią.

Nie wszystkie budynki dawnego osiedla zostaną wykorzystane na cele mieszkaniowe. W największym z nich powstanie punkt aktywności lokalnej. Będzie to miejsce stworzone z myślą o dotychczasowych i nowych mieszkańcach Kolonii Zgorzelec. Będą w nim realizowane działania integrujące lokalną społeczność i nie tylko.

- Jestem pod wrażeniem prac, bo tak naprawdę w dużej części budynków mamy do czynienia z ich odbudową, podniesieniem z całkowitej ruiny. To dzięki środkom unijnym uda się uratować i przywrócić to miejsce mieszkańcom Bytomia i miłośnikom postindustrialnych klimatów - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Wartość obu projektów wynosi ok. 36,5 mln zł, z czego 30 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Remont jednego z familoków dobiegł końca

Familok jak nowy. Kolonia Zgorzelec odzyskuje blask

Odnowione kamienice przy Dworcowej

Przebudowa Dworcowej: finał prac przy sieciach podziemnych

Układanie kostki na Dworcowej

Ruszyło układanie nawierzchni na Dworcowej

Pilsudskiego 42 - przed i po

Piłsudskiego pięknieje. Kolejna kamienica bez rusztowań

Remont kamienic przy pilsudskiego

Kamienice przykryte rusztowaniami. Zmiany na Piłsudskiego

Remont Zaułka

Najstarsza i... najwęższa ulica Bytomia przechodzi odnowę

Byt rycerska auta

Rewitalizacja musi jeszcze poczekać