Wielka demolka na Zgorzelcu. Trwa odbudowa zabytkowego osiedla robotniczego

Budowlańcy w pocie czoła przywracają dawną świetność osiedla robotniczego w Łagiewnikach. Jednak aby to zrobić trzeba rozebrać część zabytkowych murów i postawić je na nowo.

W ramach dwóch unijnych projektów ZBM-TBS i Bytomskie Mieszkania remontują łącznie 24 zabytkowe familoki znajdujące się na terenie Kolonii Zgorzelec. Najbardziej spektakularne są prace związane z przebudową 14 budynków, które przez długie lata były opuszczone i popadły w ruinę. Stan niektórych z nich był tak zły, że część ścian trzeba zbudować na nowo. Robotnicy odbudowują też zawalone stropy i dachy, wymieniają kominy, a nawet prostują całe budynki, które uległy przekrzywieniu.

W części familoków odnawianych na zlecenie Bytomskich Mieszkań jest już na ukończeniu. Pozostał jedynie montaż okien i drzwi oraz prace wykończeniowe. W środku znajdą się wygodne lokale mieszkalne o powierzchni ok. 50 m2. Po zakończeniu inwestycji wprowadzą się do nich mieszkańcy oczekujący na mieszkanie zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym lub będących w trakcie gruntownych remontów.

- Ponieważ mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim, przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, jak je wykończyć (podłogi, drzwi wewnętrzne, oświetlenie). W wyniku realizacji tego projektu odzyskamy 40 lokali mieszkalnych - mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań.

Projekt obejmuje także zagospodarowanie terenu przy przebudowywanych budynkach. Ma tam powstać m.in. plac sportowy, nowe chodniki i elementy małej architektury oraz tablice opowiadające historię osiedla.

Równocześnie trwają prace w 10 budynkach sześciu wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez ZBM-TBS. W tym przypadku inwestycja dotyczy odnowy elewacji frontowych, wykonania izolacji pionowych, remontu klatek schodowych, renowacji drzwi wejściowych, wymiany okienek piwnicznych, a także wymiany pokrycia dachowego i przemurowania kominów niektórych budynków.

Teren zostanie na nowo zagospodarowany również przy tych familokach. Wykonawca założy nowe trawniki, klomby, skalniaki, wybuduje plac zabaw i mini kompleks sportowy z boiskami do koszykówki i siatkówki oraz stołem do ping-ponga, natomiast całość zostanie oświetlona.

Ponadto do budynków ma zostać doprowadzona sieć światłowodowa, a dwa z nich zostanie przyłączonych do nitki gazowej. Co więcej ZBM-TBS wraz z Bytomskimi Mieszkańcami pracują nad tym, by napowietrzne linie energetyczne schować pod ziemią.

Nie wszystkie budynki dawnego osiedla zostaną wykorzystane na cele mieszkaniowe. W największym z nich powstanie punkt aktywności lokalnej. Będzie to miejsce stworzone z myślą o dotychczasowych i nowych mieszkańcach Kolonii Zgorzelec. Będą w nim realizowane działania integrujące lokalną społeczność i nie tylko.

- Jestem pod wrażeniem prac, bo tak naprawdę w dużej części budynków mamy do czynienia z ich odbudową, podniesieniem z całkowitej ruiny. To dzięki środkom unijnym uda się uratować i przywrócić to miejsce mieszkańcom Bytomia i miłośnikom postindustrialnych klimatów - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Wartość obu projektów wynosi ok. 36,5 mln zł, z czego 30 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon