Sugestia wieku na opakowaniu – czy zawsze powinna być wyrocznią?
Wybór odpowiedniej zabawki dla swojego malucha nie zawsze musi być prostą decyzją. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników – czy dziecko będzie w stanie obsługiwać dany przedmiot, czy zrozumie sposób korzystania, czy dana zabawka będzie dla niego bezpieczna? W wielu przypadkach ważną wskazówką może być informacja o sugerowanym wieku, która znajduje się na opakowaniu, wyrażona w latach lub miesiącach.
Chociaż rzeczywiście w wielu przypadkach takie oznaczenie może pomóc w podjęciu ostatecznej zakupowej decyzji, jest to tylko wskazówka i zalecenie producenta. Warto więcsugerować się wiekiem podanym na opakowaniu (szczególnie, jeśli chodzi o aspekt bezpieczeństwa), lecz nie należy traktować go jako ostateczny czynnik decydujący o zakupie. Warto zapoznać się z radami innych rodziców oraz ekspertów, które również będą w stanie pomóc ci w dobraniu typu zabawek dla malucha.
Co dla noworodków i niemowlaków? Zabawki sensoryczne, kolorowe książeczki i nie tylko
W przypadku pierwszych miesięcy życia dziecka warto stawiać na akcesoria i przedmioty, które maluch będzie w stanie realnie wykorzystać, a przy okazji będą w stanie pomagać w jego prawidłowym rozwoju. Bardzo dobrym tropem są tzw. zabawki sensoryczne. Miękkie zabawki wydające dźwięki lub zawierające w sobie dzwonki, szeleszczące piłeczki z nieregularną fakturą, maty wodne czy grzechotki – takie produkty pozwalają szkrabowi rozwijać swoje zmysły.
Dla trochę starszych dzieci dobrym pomysłem mogą być na przykład stoliki edukacyjne, zawierające wiele funkcji i skłaniające do myślenia. Już w momencie, gdy maluch ma 18 miesięcy, można zainwestować w pierwsze klocki, które będą dla niego w pełni bezpieczne. Dobrym przykładem jest seria LEGO DUPLO.
Jak zmieniać zabawki wraz z rozwojem malucha? Ciekawe propozycje
W pierwszych latach swojego życia dziecko rozwija się niezwykle intensywnie. Rodzice muszą nad tym tempem nadążać i między innymi podsuwać mu nowe zabawki, które będą dostosowane do jego wieku oraz będą stymulować jego zmysły, budząc ciekawość świata. Oto kilka interesujących pomysłów w zależności od wieku, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę!
- Dla 2-latka: dziecko w tym okresie zazwyczaj zaczyna chodzić i staje się bardzo mobilne. Chodziki, koniki na biegunach, piłki, hulajnogi czy skakanki to naprawdę dobry pomysł. Możesz także postawić np. na mówiące pluszaki, kolejne zestawy klocków czy pierwsze książeczki.
- Dla 3/4-latka: resoraki, klocki oraz książeczki nadal zdecydowanie będą dobrym tropem. Co więcej, możesz także spróbować przekonać swojego malucha do prostych puzzli, a także pokazać mu świat kreatywności, wręczając pierwsze zestawy farb, kredek, pasteli czy plastelin.
- Dla 5-latka: w tym przypadku można już stawiać na trochę bardziej zaawansowane zestawy klocków, modele superbohaterów czy zwierząt, proste gry planszowe czy układanki logiczne!