Andrzejki w Muzeum Górnośląskim. Lanie wosku, wróżby celtyckie i nie tylko

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na coroczne andrzejki, które wyjątkowo w tym roku odbędą się w niedzielę, 27 listopada. „W kręgu magii, wróżb i przepowiedni” to tytuł wydarzenia, które odbędzie się od godz. 12.30 do 17 w budynku przy ulicy Korfantego 34.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

27 listopada o godzinie 12:30 rozpocznie się zabawa andrzejkowa w Muzeum Górnośląskim. W tym roku andrzejki przypadają 29 listopada i większość imprez z tego tytułu odbywała się w sobotę lub piątek. Organizator wydarzenia postanowił zaprosić osoby zainteresowane do udziału w zabawie w niedzielę.

- Niedzielne popołudnie spędzimy z przymrużeniem oka i na poważnie. Zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci! Historia andrzejek sięga starożytności, choć w polskiej literaturze po raz pierwszy zostały one opisane w XVI wieku - zachęcają do udziału organizatorzy.

„W kręgu magii, wróżb i przepowiedni”

Taki tytuł nosi niedzielna zabawa. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję spróbować lania wosku, wróżb celtyckich, matrymonialnych i z kości ptaków oraz horoskop słowiański.

  • Lanie wosku - sposób wróżenia polegający na laniu wosku roztopionego w mosiężnym tyglu. Gorący wosk wlewa się powoli do misy z zimną wodą. Kiedy zetknie się z powierzchnią wody, zastyga, przyjmując rozmaite kształty,
  • Wróżby celtyckie - wróżby te dawniej były poprzedzone gryzieniem mięsa wieprza, psa lub kota. Drugi system polegał na dotknięciu czarodziejską różdżką przedmiotu, który chciano poznać, oraz zaimprowizowaniu czterowiersza. Ostatni sposób zwał się "dichetal di chennaib" i polegał na ugryzieniu końca własnego palca oraz odpowiedzi czterowierszem na zadane pytanie,
  • Wróżby z kości - tradycja ta pochodzi ze starożytności. Warto podkreślić, że zwyczaj pochodzi od rzymskich augurów, którzy odczytywali przyszłość z lotu ptaków. Rzymianie patrzyli na ptaki w trakcie lot i z ułożenia ich skrzydeł odczytywali przyszłość.

Zabawa rozpocznie się o godzinie 12.30 i potrwa do 17.00. Bilet wstępu w kwocie 10 zł można zakupić w kasie muzeum.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon