Zmarł Piotr Mankiewicz, założyciel Muzeum Chleba w Radzionkowie

Smutny weekend dla regionu. Odszedł człowiek, który zapisał się w pamięci wielu mieszkańców Bytomia i Radzionkowa. Piotr Mankiewicz pozostawił po sobie dzieło świadczące o jego zaangażowaniu dla regionu.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
RADZIONKOW PIOTR MANKIEWICZ MUZEUM CHLEBA

Zmarł Piotr Mankiewicz

Wczoraj, 19 sierpnia, odszedł zasłużony Ślązak. Miał 82 lata. Urodził się w 1941 w Grudziądzu, ale jego życie związane było z Bytomiem, a potem także z Radzionkowem. Pracował w Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark w Bytomiu, Elektromontażu II Katowice, a także w ramach prywatnej działalności gospodarczej.

"Zróbmy coś dla innych, co po nas pozostanie"

Jednym z największych osiągnięć Piotra Mankiewicza jest Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. To właśnie on był pomysłodawcą, twórcą i fundatorem projektu.

- Społecznik, który nie tylko sam działał, ale przede wszystkim inspirował innych do działania m.in. na rzecz łączenia pokoleń i lokalnej społeczności. Jeszcze do roku 2022 pozostawał aktywny zawodowo, gdyż praca w Muzeum Chleba była jego wielką pasją i przyjemnością. Za swoją pracę był wielokrotnie doceniany. Człowiek, którego motto życiowe brzmiało: "zróbmy coś dla innych, co po nas pozostanie" - wspominają przedstawiciele placówki.

Piotr Mankiewicz był także laureatem Nagrody Honorowej "Crux Adalberti" czy Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Radzionków. To także jemu Bytom zawdzięcza święcenia pokarmów wielkanocnych w strojach śląskich w kościele św. Jacka w Rozbarku.

Niech spoczywa w pokoju.

Kolonia zgorzelec bytom 20

Może Cię zainteresować:

Pięknieje Kolonia Zgorzelec w Bytomiu. Familoki wśród drzew jak z filmu "Osada", z dala od zgiełku miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

20/08/2023

Remont pomostu Bytom

Może Cię zainteresować:

Remont drewnianego mostka w Parku Mickiewicza zakończony. Renowację przeszedł również pomost

Autor: Redakcja Bytomski

17/08/2023

Smerfetka

Może Cię zainteresować:

Nowy mural oficyny przy ul. Piłsudskiego jest na ukończeniu. Smerfetka spogląda już na Bytom

Autor: Martyna Urban

11/06/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon