Zobacz, przy jakiej ulicy mieszkałbyś w XIX wieku. Historyczne mapy Bytomia już dostępne

Czy zastanawialiście się przy jakiej ulicy mieszkalibyście w XIX wieku i jak wyglądało Wasze otoczenie kiedyś? Teraz możecie to sprawdzić. W miejskim serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej zostały opublikowane archiwalne, historyczne mapy i plany miasta.

Byt mapa historyczna bytom rynek

Teraz każdy mieszkaniec Bytomia może sprawdzić, jak nazywała się dawniej ulica, przy której obecnie mieszka. Bytomska Infrastruktura Informacji Przestrzennej opublikowała na swoim serwisie 10 map z lat 1901-1941 oraz jedną mapę prezentującą rozbudowę miasta w latach 1858-1918.

W Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym posiadamy archiwalne mapy sytuacyjne, ewidencyjne, szkice katastralne oraz zarysy pomiarowe. Natomiast w miejskim serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, z uwagi na istniejące przepisy prawa, udostępniamy tylko niektóre z nich, jednak z pewnością zaciekawią one mieszkańców i miłośników historii Bytomia – mówi Arkadiusz Dzadz, kierownik Referatu Infrastruktury Informacji Przestrzennej Wydziału Geodezji.

Historyczne mapy to gratka dla każdego miłośnika historii Bytomia. Mapy zawierają nie tylko nazwy dawnych ulic, dzielnic z czasów, kiedy Bytom był w granicach Niemiec, ale także są na nich opisany nazwy budynków użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, parki oraz nazwy obiektów sportowych.

Podczas prac nad historycznymi mapami Bytomia musieliśmy przede wszystkim dostosować je do obowiązującego dzisiaj układu współrzędnych, ale przede wszystkim stworzyć nową warstwę ulic, ujmując w niej dawne historyczne nazwy dróg w naszym mieście – wyjaśnia Arkadiusz Dzadz.

Szczególnie ciekawa jest mapa Bytomia z 1927 roku, na której widoczne są między innymi Kraftwerk Oberschlesien, czyli dzisiejsza Elektrociepłownia Szombierki przedstawiona z dwoma kominami. Dlaczego z dwoma? Najwyższy komin elektrowni wybudowano dopiero 1937 roku. Podejrzeć można także nieistniejący już Ratusz na Rynku, czy synagogę spaloną w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w tzw. „Noc Kryształową”.

Dostępną bazę map będziemy chcieli w najbliższym czasie rozbudować o kolejne. Chcemy podjąć współpracę z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz Muzeum Śląskim w Katowicach, aby skorzystać z ich zasobów, dzięki czemu moglibyśmy je udostępnić mieszkańcom Bytomia – podkreśla Arkadiusz Dzadz z Wydziału Geodezji.

Ciekawostką są także z pewnością nazwy niemieckie ulic, które możemy porównać z dzisiejszymi nazwami dróg w Bytomiu. I tak między innymi: ul. Witczaka to Scharleyerstrasse, Strzelców Bytomskich to Ostlandstrasse, ul. Katowicka to Düngosstrasse, ul. Jagiellońska to Hohenzollernstrasse. Na mapach odnajdziemy nie tylko dawne, niemieckie nazwy ulic, ale również placów, parków i obiektów budowlanych oraz sportowych. Aby skorzystać z archiwalnych, historycznych map wystarczy wejść na serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej i wybrać odpowiednią mapę z lat 1858 - 1941.

Nie tylko historyczne mapy!

Na serwisie znajdziemy nie tylko historyczne mapy, ale także współczesne, które pomogą nam znaleźć m.in. apteki, przystanki komunikacji miejskiej, a także informacje o utrudnieniach drogowych w mieście. Dostępne są w Internetowym Planie Miasta. Pracownicy wydziały Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu zwiększyli liczbę profili mapowych z 5 aż do 14.

Mapy dostępne w aplikacji mobilnej

Zupełną nowością jest także modyfikacja interfejsu wersji mobilnej planu miasta, dzięki której aplikacja zyskała możliwość lokalizacji GPS-u.

Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy, ale również turyści korzystający z miejskiego planu miasta mogą uzyskać dodatkowe informacje o miejscu, w którym się znajdują – mówi Arkadiusz Dzadz.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon