100 lat temu mieli dom handlowy na Bulwarze. Słynna marka wraca do Bytomia

W latach 20. XX wieku przy bytomskim Bulwarze, czyli dzisiejszym Placu Kościuszki hucznie otwarto dom towarowy słynnej sieci z amerykańskim rodowodem. Po latach marka wraca do naszego miasta. To będzie jeden z pierwszych jej sklepów na Śląsku.

Woolworth bytom chorzowska

Pod koniec XIX wieku w południowo-wschodnim narożniku dzisiejszej Agory stanął dom towarowy wrocławskiej firmy braci Barash. W 1928 roku jego gospodarzem została amerykańska sieć Woolworth. Sklep posiadał rozbudowaną ofertę różnorodnych towarów w niewygórowanych cenach, czym przyciągał wielu klientów.

Po II wojnie światowej państwowe podmioty kontynuowały jego działalność w tym miejscu. Jego historia dobiegła końca, gdy w latach 70. XX w. podjęto decyzję o wyburzeniu całego kwartału budynków pomiędzy pl. Kościuszki i ulicami Jainty, Dzieci Lwowskich i Piekarską. Co ciekawe dom handlowy miał sprawiać ekipom rozbiórkowym najwięcej problemów i podobno ostatecznie użyto do jego wyburzenia materiały wybuchowe.

Powojenne losy firmy Woolworth były równie burzliwe, co domu towarowego z bytomskiego Bulwaru. Na przełomie XX i XXI w. niemiecka część sieci się uniezależniła od upadającej centrali w Ameryce, natomiast w 2007 r. i ona popadła w tarapaty - tym razem w związku z globalnym kryzysem finansowym. Już w 2010 roku firma się odrodziła i systematycznie odbudowuje swoją sieć. Obecnie posiada już 580 sklepów w Niemczech, które są zlokalizowane w śródmieściach oraz centrach handlowych.

W ubiegłym roku Woolworth wszedł na polski rynek. Pierwsze sklepy otwarto w maju w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, zaś siedzibę polskiego oddziału zlokalizowano w Katowicach. Do dziś uruchomiono już 19 marketów w naszym kraju, ale póki co na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie ma żadnego. To jednak już wkrótce się zmieni. Sieć planuje otwierać od 15 do 20 punktów rocznie, by docelowo stworzyć aż 5 tysięcy marketów w całej Europie.

Już w kwietniu Woolworth otworzy sklep w Tychach. Firma prowadzi również rekrutację do nowych marketów w Katowicach oraz w Bytomiu. W naszym mieście sieć pojawi się w parku handlowym powstającym na terenie dawnego Tesco przy ulicy Chorzowskiej.

Obecnie sklepy Woolworth wciąż oferują swoim klientom różnorodne produkty codziennego użytku w przystępnych cenach. Asortyment obejmuje tekstylia i odzież dla całej rodziny, AGD i elektronikę użytkową, produkty drogeryjne, a także dekoracje. W każdym markecie można znaleźć od 8 do 12 tys. artykułów.

Dawny Woolworth w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Woolworth wróci do Bytomia? Kiedyś w mieście działał już sklep tej sieci

Autor: Tomasz Borówka

05/04/2023

Lidl obi chorzowska

Może Cię zainteresować:

Znany dyskont zostanie otwarty w miejscu Tesco w Bytomiu

Autor: Daniel Lekszycki

21/02/2024

Remont supersamu 01

Może Cię zainteresować:

Supersam w remoncie. W PRL-u był największym domem towarowym Bytomia

Autor: Daniel Lekszycki

05/01/2024

Ortofotomapa hipermarketu przy ul. Chorzowskiej w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Bytom/Chorzów: PRL-owski gigant handlowy... który nie powstał

Autor: Daniel Lekszycki

12/01/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon