Odkrycie w Zaułku

W miejscu wyburzonej oficyny przy ul. Zaułek przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znalazł kilka średniowiecznych skorup. Takich odkryć może być tam więcej.

Bytomski5 1962856 708049839225326 117860407 n

Uliczka łącząca Rynek z ul. Dzieci Lwowskich pamięta początki miasta. Została wytyczona już w średniowieczu i przebiegała wówczas między drewnianymi domami dawnych bytomian. Dziś znajduje się tam najstarszy w mieście bruk i unikatowe rynsztoki wykute w granicie. Dzięki temu, że uliczka jest szeroka na zaledwie trzy metry ma wyjątkowy klimat jakiego na próżno szukać w pobliskich miastach. Dlatego właściciele galerii Stalowe Anioły zdecydowali się organizować tam popularne Festiwale Sztuki Wysokiej, które jednak z braku miejsca musiały przenieść się na sąsiednią ul. Jainty.

Przed dwoma laty miasto sprzedało kamienicę przy Gliwickiej 18. Jej nowy właściciel wyremontował front, lecz zrujnowaną oficynę przy Zaułku wyburzył. Teraz robotnicy wrócili na miejsce celem odbudowy budynku, lecz wbrew zaleceniom miejskiego konserwatora zabytków inwestor nie zlecił nadzoru archeologicznego, natomiast ciężki sprzęt wjeżdżający do Zaułka zniszczył zabytkowy bruk. Stowarzyszenie Monitoring Zabytków oraz Towarzystwo im. I. Hakuby zaalarmowały miejskie służby, w efekcie czego na miejscu przeprowadzono wizytacje PINB, MZDiM i bytomskiego konserwatora.

W trakcie jednej z wizji lokalnych przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków będący archeologiem natknął się w tamtejszym wykopie na kilka skorup naczyń pochodzących ze średniowiecza. Oficyna bowiem nie była podpiwniczona, dlatego nie naruszono gruntu, który do dziś może kryć przedmioty wyjaśniające jak wyglądało życie w Bytomiu przed wiekami. Ponieważ budowa mieści się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i nadzoru archeologicznego wstrzymano prace do momentu przeprowadzenia badań archeologicznych. Inwestor skontaktował się już w tej sprawie z Muzeum Górnośląskim i firmami wykonującymi takie usługi.

Wykopaliska prowadzono także zanim rozpoczęto budowę pobliskiego centrum handlowego Agora. Archeolodzy znaleźli wówczas konstrukcje kilku studni oraz naczynia z ceramiki i drewna. Ekspozycja przedstawiająca efekty badań jest dostępna dla każdego zainteresowanego na najniższym poziomie galerii, naprzeciw wejścia do delikatesów Społem.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon