Elektrociepłownia (nie) miejska

Do 31 lipca miasto miało za 100 zł odkupić EC Szombierki. Do transakcji wciąż jeszcze nie doszło.

W połowie kwietnia zawarto porozumienie z koncernem Fortum w sprawie przekazania zabytkowego zakładu miastu. Dokument określał m.in. że umowa sprzedaży zostanie zawarta najpóźniej do końca lipca. Ten termin jednak już minął, a obiekt nie zmienił właściciela.

Rzecznik Fortum, Jacek Ławrecki, tłumaczy to sezonem urlopowym. Można jednak śmiało sądzić, że przyczyna jest poważniejsza. Zgodnie z porozumieniem Bytom ma przejąć Elektrociepłownię za jedyne 100 zł, ale jest w tym haczyk. Za taką cenę zakład zostanie oddany bez rozległych terenów otaczających go z trzech stron. Władze chciałyby aby miasto dostało wszystko, lecz w tej kwestii nie ma zgody drugiej strony. Warunkiem przejęcia całości jest sprzedaż na rynkowych stawkach.

Ponieważ termin określony w kwietniowym porozumieniu przestał być realny, Fortum i gmina dały sobie jeszcze chwilę na wypracowanie kompromisu i załatwienie formalności. Notarialnie spisano aneks do wcześniejszej umowy, który daje czas do końca sierpnia na sfinalizowanie sprzedaży Elektrociepłowni Szombierki.

Co Bytom uczyni gdy wreszcie zostanie jej właścicielem? Porozumienie nie zezwala miastu na wykorzystanie przejętych obiektów do dalszej produkcji energii. Nie będzie można ich także sprzedać firmom działającym w tej samej branży co Fortum. Przed laty rozważano zlokalizowanie w Szombierkach centrum nauki, ale ten pomysł można już uznać za historię. Według zapowiedzi prezydenta Damiana Bartyli, zabytkowy kompleks zostanie sprzedany za 30 mln zł tajemniczemu inwestorowi, który podobno czeka na przekazanie go gminie. W kuluarach plotkowano, że kupcem będzie Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, lecz jego prezes kategorycznie temu zaprzeczył. O tym, czy rzeczywiście istnieje jakiś inwestor zainteresowany Elektrociepłownią dowiemy się za miesiąc...

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego