Zespół wypracuje pomysł na EC Szombierki

Jest szansa na ratunek Elektrociepłowni Szombierki! Przedstawiciele Fortum, województwa, miasta i MDM usiedli do wspólnych rozmów.

Byt zespol ec szombierki

W ostatnich miesiącach o EC Szombierki znów zrobiło się głośno za sprawą petycji stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców do właściciela zakładu, fińskiego koncernu Fortum, oraz władz samorządowych i ministra kultury. Członkowie organizacji zebrali pod nią przeszło 9 tysięcy podpisów i zorganizowali szereg akcji, dzięki którym bytomianie i mieszkańcy regionu mogli zademonstrować swoje poparcie dla idei rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni. Społecznicy z MDM wskazywali w mediach, że stan kompleksu jest coraz gorszy, budynki są rozkradane przez złomiarzy i teraz jest ostatni moment, by zdążyć uratować ten piękny zakład przed zagładą.

W odpowiedzi na apel MDM, z inicjatywy Henryka Mercika, członka zarządu województwa śląskiego, został powołany zespół roboczy, którego zadaniem będzie wypracowanie możliwości zagospodarowania Elektrociepłowni Szombierki. W skład zespołu weszli: Przemysław Smyczek - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Adam Hajduga - kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego, Aneta Latacz - wiceprezydent Bytomia, Anna Panas - naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Lucjan Goczoł - kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego, Piotr Górnik - prezes Fortum Bytom S.A., Jacek Ławrecki - rzecznik prasowy Fortum, Piotr Jakoweńko - prezes MDM oraz Grzegorz Pronobis - członek MDM.

Zespół w tym miesiącu rozpoczął działania. Ich celem ma być ustalenie potencjalnych możliwości wykorzystania kompleksu zabytkowych zabudowań Elektrociepłowni Szombierki i sfinansowania tego przedsięwzięcia. Dzięki temu, iż w pracach uczestniczą przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron można się spodziewać, że tym razem uda się znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które zadowoli zarówno właściciela obiektu, władze samorządowe oraz mieszkańców Bytomia i tym samym w końcu dojdzie do rewitalizacji EC Szombierki. Konkretne wyniki prac zespołu poznamy dopiero za kilka miesięcy.

Przeczytaj też: Pożar Elektrociepłowni Szombierki. Podpalenie?

Elektrociepłownia Szombierki niezaprzeczalnie jest jednym z najważniejszych zabytków nie tylko samego Bytomia, ale także całego województwa. Zaprojektowali ją Georg i Emil Zillmannowie - ci sami architekci, którzy odpowiadają za katowickie osiedle Nikiszowiec, uznane w 2011 r. za Pomnik Historii. Zakład posiada znaczące walory architektoniczne, co zgodnie potwierdzają historycy sztuki określając go mianem "industrialnej katedry". Właśnie z tego względu obiekt wciąż pozostaje na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, choć od kilku lat ze względów bezpieczeństwa jego zwiedzanie nie jest możliwe. Rewitalizacja EC Szombierki jest dla Bytomia szansą na uzyskanie pozytywnego symbolu rozpoznawalnego daleko poza granicami miasta.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon