Kronika Policyjna: 6 lipca [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 355794

Podziękowali policjantom za odzyskanie 90 tys. zł

Małżeństwo bytomian z ul. Chorzowskiej przekazało Komendantowi Miejskiemu Policji w Bytomiu mł. insp. Karolowi Fajerowi listowne podziękowania. Początkiem czerwca tego roku osoby te zostały oszukane przez mężczyznę podającego się za funkcjonariusza policji. Oszust wyłudził od nich ponad 100 tys. złotych. Szybkie działanie policjantów doprowadziło do odzyskania ponad 90 tys. złotych.

Do zdarzenia doszło początkiem czerwca tego roku. Z mieszkającymi przy ul. Chorzowskiej emerytami skontaktował się telefonicznie mężczyzna. Rozmówca przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Opowiedział historię z której wynikało, że rozpracowuje on szajkę złodziei okradających konta bankowe. Z jego relacji seniorzy wnioskowali, że teraz złodzieje mogą z ich konta wykraść pieniądze. Głos w słuchawce uprzedził ich, że mogą temu zapobiec ale muszą przekazać pieniądze osobie, która po nie przyjdzie. Aby uwiarygodnić legendę, oszust podał stopień, imię i nazwisko oraz numer identyfikacyjny. Ponieważ bytomianie nie dysponowali w domu taką gotówką poszli do banku po pieniądze. Po ich wypłaceniu, znaczną część przelali na konto bankowe podane przez oszusta, a pozostałe przekazali nieznanej im osobie. Emeryci łącznie przekazali oszustowi ponad 100 tysięcy złotych. Szybkie działanie bytomskich policjantów doprowadziło do wstrzymania przelewu bankowego, dzięki czemu bytomianie odzyskali ponad 90 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że nie należy nigdy przelewać lub przekazywać obcej osobie pieniędzy. Policjanci nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy na inne konto lub przekazanie im osobiście gotówki. Znajdując się w takiej sytuacji natychmiast dzwońmy lub udajmy się do najbliższej jednostki Policji, informując o takim zdarzeniu.

Poszukiwania osób, które okradły 82-latkę

Bytomscy stróże prawa poszukują osób, które ukradły pieniądze i biżuterię 82-latce. Złodzieje w minioną środę przed południem przyszli do mieszkania pokrzywdzonej przy ul. Karola Miarki. Za to przestępstwo grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Z ustaleń wynika, że w środę około godziny 10.00 do mieszkania 82-latki przy ul. Karola Miarki przyszła kobieta. Poinformowała emerytkę, że ma sprawę do jej sąsiadki. Z uwagi, że kobiety nie było to poprosiła czy może wejść i zostawić wiadomość. Seniorka zgodziła się wpuścić nieznajomą. Kobieta ta zagadywała 82-latkę w kuchni. Nieznajoma była w mieszkaniu kilkanaście minut po czym wyszła. Po jakimś czasie od jej wyjścia pokrzywdzona zorientowała się, że nie ma jej pieniędzy oraz biżuterii. Z ustaleń śledczych wynika, że wartość strat to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Apelujemy aby uważać kogo wpuszczamy do domu. Jeżeli już kogoś obcego wpuścimy do domu to bądźmy ostrożni i wzmóżmy czujność. Pamiętajmy aby zamknąć drzwi na zamek za osobą, którą już wpuściliśmy do domu.

Wszystkie osoby, które posiadają informację mogące pomóc w ustaleniu kobiet proszone są o kontakt telefoniczny z Komisariatem Policji III w Bytomiu przy ul. Dr. Rostka 14, tel. 322835710, lub 997, 112 lub kontakt osobisty.

Kradzieże prądu

Policjanci z komisariatu przy ul. Rostka wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 5 mieszkaniach. Sprawcom w wieku od 37 do 66 lat grozi kara do 5 lat więzieni.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatu przy ul. Rostka przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Rostka, Miętkiewicza, Królowej Jadwigi, Rodziewiczówny, Głowackiego. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 5 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom grozi do 5 lat więzienia.

Podsumowano działania "Pasy"

W ubiegły wtorek policjanci z bytomskiej drogówki prowadzili działania „PASY”. Celem jest ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezapinania pasów bezpieczeństwa. Mundurowi równie rygorystycznie podchodzili do lekceważenia obowiązku używania urządzeń służących bezpieczeństwu najmłodszych pasażerów.

Obowiązek ten jest notorycznie bagatelizowany przez kierujących oraz pasażerów, którzy nie zdają sobie sprawy jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz z tego, że pasy bezpieczeństwa często mogą uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet tragiczną śmiercią w wypadku drogowym. Podczas kontroli drogowych mundurowi pouczali dzieci oraz rodziców o niebezpieczeństwach wynikających z faktu niestosowania pasów bezpieczeństwa oraz fotelików. Stróże prawa rygorystycznie podchodzili do obowiązku korzystania z pasów przez „świeżo upieczonych” kierowców.
Przypominamy, że naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz przypisaniem 2 punktów karnych, natomiast przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to mandat w wysokości 150 złotych i aż 6 punktów karnych.

Podczas działaniach mundurowi skontrolowali 95 pojazdów, zarówno osobowe (80) i ciężarowe (15). Policjanci odnotowali 80 przewinienia w tym 53 przez kierowców oraz 7 przez pasażerów. Ponadto zatrzymano 3 osoby za kierowanie pojazdem bez uprawnień oraz 1 pijanego kierowcę.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon