Rozbark połączy się z Nikiszowcem

Róże są charakterystyczne dla tych dwóch śląskich dzielnic. Rozbark, to inaczej "Wzgórze Róż", z kolei ogromne róże zdobią jeden z budynków przy nikiszowieckim Rynku. W obu cały czas są podtrzymywane śląskie tradycje. Wkrótce będzie je łączyć jeszcze więcej...

Byt stroje rozbarskie nikiszowiec

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych przystąpiła do realizacji projektu "Rozbark - Nikiszowiec: Na wspólnym szlaku". W jego ramach powstanie społeczne archiwum opierające się m.in. na zdjęciach, starych pocztówkach, pamiątkach i opowieściach mieszkańców tych dzielnic. Na bazie zebranych materiałów zostanie stworzona wspólna publikacja o Rozbarku i Nikiszowcu, której celem będzie również zachęcanie do odwiedzania tych miejsc.

To jednak nie wszystko... FIL zorganizuje również spacery historyczne, w trakcie których każdy zainteresowany będzie mógł poznać dzieje tych dwóch, śląskich dzielnic. Uczestnicy projektu będą także odkrywać i przypominać lokalne tradycje. Razem będą gotować typowe regionalne potrawy, bądź rekonstruować śląskie gry.

"Rozbark - Nikiszowiec: Na wspólnym szlaku" jest adresowany do osób powyżej 60 roku życia, ale organizatorzy podkreślają, że ich projekt ma charakter międzypokoleniowy. Dlatego do udziału zapraszane są osoby w każdym wieku, które chciałyby się podzielić swoją wiedzą na temat historii i tradycji dzielnicy albo udostępnić swoje pamiątki oraz wspomnienia jak się żyło na Rozbarku lub w Nikiszowcu. W ten sposób pamięć o przeszłości tych miejsc będzie miała szansę zostać spisana i przetrwać kolejne dekady.

Dla osób starszych projekt FIL będzie okazją nie tylko do tego, by podzielić się wspomnieniami, ale też, żeby nauczyć się obsługi komputera i nowych technologii, wyjaśnić różne wątpliwości z prawnikiem, a przede wszystkim poznać innych ludzi, miło spędzić czas i wyrwać się z codziennej rutyny.

30 sierpnia o 17:00 w Teatrze Rozbark odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców dzielnicy. Oprócz tego wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się z organizatorami e-mailowo na adres an.kobylewska@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 732 269 265. Zainteresowani mogą również śledzić inifjatywę na Facebooku.

fot. Irek Dorożański, archiwum Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. S. Hadyny

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon