Kiedy ruszą pierwsze inwestycje w strefie?

Nadal nie wiadomo kiedy ruszy pierwsza inwestycja w strefie ekonomicznej przy ul. Hakuby. Aby przyciągnąć pierwsze firmy, miasto z zarządem strefy zdecydowały się na postawienie pierwszej hali we własnym zakresie.

Byt ksse bytom

Od oddania do użytku zrekultywowanych i uzbrojonych terenów włączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej minął już ponad rok. Podczas ceremonii otwarcia Jerzy Łoik, wiceprezes KSSE mówił: Mam nadzieję, że w ciągu roku lub dwóch nie poznacie tego terenu. Będzie on po prostu zapełniony. Niestety na razie ciężko to sobie wyobrazić.

Jeszcze w 2015 roku podpisany został list intencyjny z firmą Stan Szkło z Piekar Śląskich w sprawie budowy zakładu produkcji szkła i wyrobów ze szkła. Bytom wygrał rywalizację o tę inwestycję z sąsiednim miastem, lecz przygotowania do niej się przeciągają.

Jesienią KSSE ogłosiło przetarg na jedną z działek przy ul. Hakuby, którą była zainteresowana piekarska spółka, ale ostatecznie do niego nie przystąpiła. Jak wyjaśnili nam jej właściciele, firma nie jest jeszcze gotowa do realizacji tej inwestycji, ponieważ ubiega się o dofinansowanie ze środków europejskich. Jeśli Stan Szkło zdobędzie dotację, to zakład w Bytomiu powstanie.

W międzyczasie do KSSE zgłosił się kolejny inwestor zainteresowany otwarciem swojego zakładu w Bytomiu. Podpisano z nim list intencyjny, a w listopadzie zarząd strefy ogłosił przetarg na sprzedaż działki przy ul. Hakuby. - Liczymy, że dniu, w którym odbędzie się przetarg (24 stycznia) uda się wyłonić oferenta, który będzie realizował inwestycję na tym terenie - odpowiedziała nam KSSE. - W tym przypadku z dużo większym optymizmem oceniamy szansę pozyskania pierwszego inwestora w Bytomiu - dodał.

Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji i KSSE postanowiły dodatkowo ułatwić małym i średnim firmom rozpoczęcie działalności w tutejszej strefie. Obie spółki zawiązały konsorcjum, którego zadaniem będzie wybudowanie hali produkcyjno-magazynowej z częścią socjalną na terenach po dawnej kopalni Powstańców Śląskich. Następnie obiekt zostanie przeznaczony do dzierżawy. Dzięki temu przedsiębiorstwo, które zdecyduje się go wynająć, będzie mogło ograniczyć swoje wydatki do zakupu maszyn i urządzeń. Ma to być dużą zachętą dla firm, których nie stać na wybudowanie zakładu na terenie o trudnych warunkach zabudowy, którym częściowo jest obszar KSSE w Bytomiu.

Za 2,1 mln zł konsorcjum zakupiło nieruchomość o powierzchni 19,4 tys. m2, gdzie planowana jest budowa hali produkcyjno-magazynowej. Jej powierzchnia wyniesie 2,2 tys. m2, w tym 255 m2 będą zajmować pomieszczenia biurowe. Konstrukcja obiektu ma umożliwiać w przyszłości rozbudowę o dodatkowe 4,4 tys. m2 powierzchni. W ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu budowlanego. Finał inwestycji ma nastąpić pod koniec 2018 roku. Przedsięwzięcie ma kosztować 9 mln zł. Wydatki będą rozłożone po połowie na BARI i KSSE.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna aktywnie poszukuje inwestorów dla nieruchomości przy ul. Hakuby. Od momentu włączenia ich do strefy bytomska oferta spełniła kryteria 56 projektów inwestycyjnych i została zaprezentowana takiej samej liczbie podmiotów. W rezultacie podpisano dwa listy intencyjne, których sygnatariusze wskazali działki w naszym mieście.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon