Co Ślązacy robili pod Grunwaldem?

W najsłynniejszej bitwie w dziejach Polski brali udział również Ślązacy. Stanęli jednak po obu stronach konfliktu. Muzeum Górnośląskie w nowej wystawie wyjaśnia rolę śląskiego rycerstwa pod Grunwaldem.

Byt slazacy pod grunwaldem

Król Czech Wacław IV, senior książąt śląskich, pozwolił im wybrać którą armię chcą wesprzeć w starciu połączonych sił Polski i Litwy z zakonem krzyżackim. Jan z Raciborza, Bolko z Cieszyna, Wacław z Opawy, Bernard z Niemodlina i Wacław z Krosna opowiedzieli się po stronie Władysława Jagiełły, jednak Konrad VII Biały, wbrew woli ojca, księcia oleśnickiego, dołączył do Krzyżaków. Bitwa zakończyła się zwycięstwem polsko-litewskich wojsk, a Konrad Biały trafił na rok do niewoli, lecz wkrótce późniejszy książę kozielsko-bytomski wsparł Królestwo Polskie w wojnie głodowej z zakonem.

W czwartek w Muzeum Górnośląskim otwarto wystawę ukazującą w nowym świetle jedną z najważniejszych bitew w polskiej historii, poruszając kwestię udziału części rycerstwa śląskiego po stronie krzyżackiej. Na ekspozycji można zobaczyć interesujący zbiór około osiemdziesięciu zabytków z późnego średniowiecza (XIV–XV w.), w większości stanowiący kolekcję tutejszego muzeum. Wśród nich znalazły się zabytkowe militaria, w tym miecze z Otmuchowa i Tychów, kolczuga z Jerzmanowic, unikatowe hełmy ze Smolenia i z Plemiąt czy nałokcica z ogrodzienieckiego zamku. Na wystawie nie brakuje przedmiotów codziennego użytku. Wzbogacą ją ponadto repliki i rekonstrukcje (m.in. uzbrojenie rycerzy i odtworzony z detalami namiot księcia), które posiadają ogromną wartość edukacyjną.

Ekspozycja umożliwi szerokiemu gronu odbiorców lepsze zrozumienie realiów konfliktu z 1410 roku oraz obozowej codzienności wojującego rycerstwa. Za sprawą przemyślanej aranżacji i towarzyszących zajęć edukacyjnych wystawa trafi również do najmłodszych, dla których przygotowano książeczkę "Rycerzem być!, czyli o tym, jak książę Konrad pod Grunwald pojechał". Dzieci dowiedzą się z niej m.in. kim byli rycerze, czym się charakteryzowali i jakie mieli ideały. Czytając o paziach i giermkach, poznają kolejne stopnie wtajemniczenia w zawód rycerski, zobaczą rodzaje broni i elementy ubioru rycerskiego, a także wyposażenie walczących mieszczan i chłopów. Ponadto przekonają się kim był Konrad VII Biały i jak to się stało, że wziął udział w bitwie pod Grunwaldem oraz czym w ogóle była wielka wojna z Zakonem Krzyżackim.

Wystawę można oglądać w filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34 do końca maja. W niedzielę 19 lutego odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, natomiast 25 lutego instytucja zaprasza dzieci na warsztaty "Jak zostać rycerzem?".

fot. Witalis Szołtys / Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon