Eksponaty z KWK Centrum wywieziono do Niemiec

Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen wykupiło wiele eksponatów po likwidowanej kopalni Centrum. Cenne przedmioty już zostały przewiezione do Niemiec.

Byt eksponaty centrum niemcy

Infrastruktura po kopalni Centrum powoli znika z naszego krajobrazu. Szerokim echem odbiła się rozbiórka szybu "Skarga", po którym nie ma już śladu. To oczywiście nie koniec. Niebawem zniknie także szyb "Rejtan". Niestety, nikt nie wpadł na pomysł, aby w jakikolwiek sposób wykorzystać jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w naszym mieście.

Czego nie docenia się w Polsce, doceniane jest zagranicą. W niemieckim Ratingen znajduje się Muzeum Ziemi Górnośląskiej. Na wystawach można zobaczyć wiele elementów historii naszego regionu. Teraz do kolekcji tej placówki dołączą eksponaty, które przez lata służyły górnikom w KWK Centrum.

TIR z wieloma pamiątkami z Bytomia przyjechał do Niemiec pod koniec kwietnia. Wszystkie eksponaty ważyły kilka ton i niebawem zagoszczą na tamtejszych wystawach.

- Liny, koła zębate, szyny, transformator i wiele mniejszych elementów, jak izolatory, czy telefon. To zostało przewiezione do naszego muzeum - poinformowało Muzeum Ziemi Górnośląskiej.

Na zdjęciach można także dostrzec wagonik węglowy, czy specjalny na materiały wybuchowe. Nawet górnicze obuwie okazało się cenne dla niemieckiego muzeum. Niestety, wszystko wskazuje na to, że bytomianom pozostaną jedynie wspomnienia po jednej z największych kopalni w naszym mieście.

Fot. Facebook/Oberschlesisches Landesmuseum

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wolności bytom

W Bytomiu nie chcieli Wolności, bo to była wolność niemiecka

Czesław Czerwiński

Czesław Czerwiński zatrzymał Bytom w czasie

Bytom rynek 1975

Bytom z lat 70. w kolorze! Ten film przenosi nas w czasie

Byt ecwis

Gdzie przetrzymywano internowanych w Bytomiu?...

Byt walki o miechowice

Sowieccy żołnierze zaatakują Miechowice

Byt palac zabezpieczony01

Pałac w Miechowicach wreszcie został zabezpieczony

Byt 11 rynek 1911 1913

7 wieków Rynku