Eksponaty z KWK Centrum wywieziono do Niemiec

Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen wykupiło wiele eksponatów po likwidowanej kopalni Centrum. Cenne przedmioty już zostały przewiezione do Niemiec.

Byt eksponaty centrum niemcy

Infrastruktura po kopalni Centrum powoli znika z naszego krajobrazu. Szerokim echem odbiła się rozbiórka szybu "Skarga", po którym nie ma już śladu. To oczywiście nie koniec. Niebawem zniknie także szyb "Rejtan". Niestety, nikt nie wpadł na pomysł, aby w jakikolwiek sposób wykorzystać jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w naszym mieście.

Czego nie docenia się w Polsce, doceniane jest zagranicą. W niemieckim Ratingen znajduje się Muzeum Ziemi Górnośląskiej. Na wystawach można zobaczyć wiele elementów historii naszego regionu. Teraz do kolekcji tej placówki dołączą eksponaty, które przez lata służyły górnikom w KWK Centrum.

TIR z wieloma pamiątkami z Bytomia przyjechał do Niemiec pod koniec kwietnia. Wszystkie eksponaty ważyły kilka ton i niebawem zagoszczą na tamtejszych wystawach.

- Liny, koła zębate, szyny, transformator i wiele mniejszych elementów, jak izolatory, czy telefon. To zostało przewiezione do naszego muzeum - poinformowało Muzeum Ziemi Górnośląskiej.

Na zdjęciach można także dostrzec wagonik węglowy, czy specjalny na materiały wybuchowe. Nawet górnicze obuwie okazało się cenne dla niemieckiego muzeum. Niestety, wszystko wskazuje na to, że bytomianom pozostaną jedynie wspomnienia po jednej z największych kopalni w naszym mieście.

Fot. Facebook/Oberschlesisches Landesmuseum

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Muzeum Górnośląskie Wkładanie krzyżyków w ziemę aby spowodować urodzaj i uchronić pole przed gradem Zawadzkie l 30 XX w

Tradycje wielkanocne w zbiorach Muzeum Górnośląskiego

Stan wojenny w Polsce 1981-1983

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tak było 40 lat temu

Byt heinitz

97 lat temu miała miejsce ogromna tragedia. W...

Byt posprzatali cmentarz 01

Z Bytomia na kresy I Rzeczpospolitej by zadbać...

Byt honorowi obywatele bytomia

Honorowi obywatele doczekali się książki

Byt segiet a janocha

Bytomski rezerwat na liście UNESCO?

Byt 1 stary sad

Bytomski sąd - jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu