Czujniki smogu we wszystkich dzielnicach

Bytom wreszcie dorobił się sieci czujników badających jakość powietrza. W każdej dzielnicy zamontowano po jednym urządzeniu. Teraz jeszcze "świecą" na zielono, ale nie ma wątpliwości, że zimą zrobią się czerwone...

Byt kominy centrum

Choć sezon grzewczy już dawno za nami i nikt teraz nie myśli o smogu, to za kilka miesięcy znów w mediach i w towarzyskich dyskusjach będzie dominować temat zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. Jeszcze do niedawna bytomianie nie mieli możliwości dokładnego sprawdzenia, jakie warunki panują na zewnątrz ich domów, ponieważ najbliższe stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdowały się w Zabrzu i Katowicach, lecz od zeszłego roku w oddziałach firm Aviva i Eurobank przy ul. Wrocławskiej i Dworcowej zainstalowano sensory Airly.

Jednak to wciąż jeszcze było za mało. Oba czujniki znajdują się w Śródmieściu, natomiast dotąd nie prowadzono pomiarów w innych częściach miasta. Ze względu na rodzaj zabudowy, ukształtowanie terenu i sposób ogrzewania budynków warunki w poszczególnych zakątkach Bytomia mogą się różnić. Można się domyślać, że w gęsto zabudowanym centrum, gdzie mieszkania z reguły są ogrzewane węglem powietrze będzie gorsze niż na osiedlu w Miechowicach zasilanym głównie przez miejską sieć ciepłowniczą, ale do tej pory nikt tego nie badał.

Urząd Miejski zawarł porozumienie z firmą Future Processing z Gliwic (do 2014 r. zarejestrowaną w Bytomiu), na podstawie którego powstała sieć lokalnego monitoringu jakości powietrza złożona z 11 czujników rozlokowanych na budynkach użyteczności publicznej we wszystkich dzielnicach Bytomia. - Kiedyś na terenie miasta działała jedna stacja pomiarowa przy ul. Modrzewskiego w Szombierkach, którą obsługiwał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Obecnie, śledząc zebrane dane, będzie można lepiej kontrolować jakość bytomskiego powietrza w jedenastu różnych lokalizacjach - powiedział Marek Gorzkowski, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Sensory zamontowane przez Future Processing mierzą poziom pyłów PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla i ozonu. Odczyty można na bieżąco sprawdzać na internetowej mapie DiscovAir.pl. Znajdują się tam również dane z Rudy Śląskiej, która również współpracuje z gliwicką firmą, a także wyniki ze stacji pomiarowych WIOŚ.

Oprócz czujników smogu w tym roku nad Bytomiem mają pojawić się specjalistyczne drony. Te latające maszyny mają pomóc w ustalaniu źródeł zanieczyszczeń powietrza, co z kolei ma się przysłużyć skuteczniejszemu egzekwowaniu kar za palenie w piecach zabronionymi paliwami. Środki na ten cel znalazły się w budżecie z inicjatywy radnych opozycji. Więcej o zaletach dronów pisaliśmy w tym artykule.

Lista lokalizacji czujników smogu FP Instruments

- Śródmieście – ul. Strzelców Bytomskich 11 (I LO im. Jana Smolenia)
- Szombierki – ul. Modrzewskiego 5 (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących)
- Karb – ul. Racławicka 17 (Szkoła Podstawowa nr 21 im. Józefa Lompy)
- Rozbark – ul. Matejki 15 (Szkoła Podstawowa nr 9 im. Adama Mickiewicza)
- Łagiewniki – ul. Świętochłowicka 12 (Szkoła Podstawowa nr 27)
- Bobrek – ul. Rataja 3 (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej)
- Stroszek – ul. Wojciechowskiego 6 (Szkoła Podstawowa nr 23)
- Górniki – ul. Żołnierska 41 (Ochotnicza Straż Pożarna Górniki)
- Sucha Góra – ul. 9-Maja 21a (Ochotnicza Straż Pożarna Sucha Góra)
- Miechowice – ul. Stolarzowicka 33 (Dom Pomocy Społecznej Kombatant)
- Stolarzowice – Pl. Witkiewicza 2 (Przedszkole Miejskie nr 53)

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Zajęcia dla każdego tylko w bytomskim Klubie SEZAM

Byt piwo bytom

Miasto wreszcie zrobi porządek z nocnymi sklepami?

Byt kalendarz petralana

Śląsk nabiera kolorów

Byt juniorzy gotuja 1

Gwiazdy ugotowały dla bytomian [ZDJĘCIA]

Byt cyrk pulaskiego

Happening dla zwierząt w Bytomiu

Byt 1920x1200

WOŚP zagra w Bytomiu

Kasia Moś – znów premiera [video]