Industriada się zbliża! Szlak Zabytków Techniki znów będzie świętować

3 dni, 44 obiekty w 27 miejscowościach województwa śląskiego, 528 atrakcji, 83 wydarzenia dla rodzin z dziećmi, ponad 120 warsztatów oraz 59 tras zwiedzania z profesjonalnymi przewodnikami - tak w skrócie będzie wyglądała tegoroczna, jubileuszowa, dziesiąta edycja Industriady.

Byt induexpress

Święto Szlaku Zabytków Techniki to największy w tej części Europy festiwal kultury przemysłowej. Industrialne wydarzenie rozpoczniemy w piątek, 7 czerwca, od rozruchu maszyn. Kulminacja atrakcji nastąpi w sobotę, 8 czerwca, natomiast na niedzielę zaplanowano olbrzymi INDU-bal. Tego dnia swoje podwoje przed miłośnikami industrii otworzy 7 obiektów pałacowych: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie będzie można spędzić „Niedzielę u przemysłowca”.

Bytomska odsłona Industriady

Bytom zajmuje ważne miejsce na Szlaku Zabytków Techniki. W świętowanie 10. edycji Industriady w tym roku włączą się tradycyjnie już Górnośląskie Koleje Wąskotorowe oraz Muzeum Górnośląskie, które przygotowało szereg atrakcji w EC Szombierki. Motto tegorocznej celebracji brzmi „Wszyscy jesteśmy przemysłowcami” i to ono zainspirowało przedstawicieli Muzeum do wykorzystania klimatycznych wnętrz bytomskiej industrialnej katedry.

EC Szombierki

W piątek, 7 czerwca, o godz. 18:00 zaplanowano pokaz filmów zakwalifikowanych do kategorii Computer Animation ramach Festiwalu Ars Electronica 2018 w Linz. Natomiast o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie pt. „EC Szombierki - śląski kopciuszek czy królewna?”. W wydarzeniu weźmie udział ceniony znawca dziejów śląskich przemysłowców, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, który przybliży słuchaczom postać Joanny Gryzik i rodzinę założycieli EC Szombierki oraz życie klasy magnatów „od kulis”. Uczestnicy spotkania zobaczą też wystawę dotyczącą dziejów oraz działalności rodziny Schaffgotsch przygotowaną przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Dodatkowo, Maciej Mischok, kustosz Mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach opowie o wyboistej, ale satysfakcjonującej drodze społecznego ratownika niszczejących zabytkowych obiektów. W finale zaplanowano panel dyskusyjny o przyszłości industrialnych obiektów, w którym weźmie udział architekt Przemo Łukasik.

Z kolei w sobotę, 8 czerwca, w godz. 12:00 - 18:00 miłośnicy historii (powyżej 16 roku życia) wezmą udział w zwiedzaniu wieży zegarowej EC oraz komnat śląskiego Kopciuszka, czyli wnętrza nieczynnej Elektrociepłowni Szombierki (osoby powyżej 8 r.ż.). O dziejach obiektu opowiedzą przewodnicy. Wstęp wolny, jednakże liczba miejsc jest ograniczona, dlatego też obowiązuje mailowa rezerwacja (industriada@ecgenerator.pl). W programie znalazły się także zabawy sensoryczne z Fabryką Kultury - „Bal małego przemysłowca” w godz. 12:30 - 17:00, wystawa Muzeum Górnośląskiego „Czarne złoto. Śląska biżuteria żeliwna”, a także „Zaraz wracam” czyli międzypokoleniowy spektakl taneczny w wykonaniu Living Space Theatre oraz uczestników warsztatów twórczych (godz. 17:00 - 18:00) oraz gra terenowa „Tropem śląskiego Kopciuszk” (godz. 13:00 - 15:00). W finale zobaczymy występ Kabaretu Amelijush oraz koncert zespołu Chaos. Wieczór zwieńczy „Fajrant na Szombrach” w wykonaniu zespołu Venflon.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Industriada to doskonała okazja do poznania od podszewki Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W programie industrialnego święta ujęto zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy, Izby Tradycji GKW oraz nastawni dysponującej, będącej jedyną w kraju wąskotorową nastawnią z urządzeniami mechanicznymi scentralizowanymi. Zaplanowano także przejazd drezyną, wystawę taboru, makiety kolei wąskotorowej oraz plener fotograficzny i grę fabularyzowana typu quest – „Od robotnika do przemysłowca”, a wolontariusze z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei ze Skierniewic przedstawią historyczne umundurowanie pracowników kolei. Hitem wieczoru będzie rewizja lokomotywy. Miłośnicy historii będą mieli możliwość zejścia do kanału rewizyjnego i przyjrzenia się z bliska wnętrzu lokomotywy.

Jednakże największą atrakcją Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, która co roku przyciąga prawdziwe tłumy, jest pociąg kursujący na linii Bytom Karb - Kopalnia Srebra - Bytom Karb. Także i w tym roku będzie można wybrać się na przejażdżkę wagonami turystycznymi ciągniętymi przez lokomotywę spalinową. Przejazd jest płatny. Bilet ulgowy kosztuje 5 zł, natomiast normalny - 10 zł. Z kolei na odcinku pomiędzy stacją Bytom Wąskotorowy a Karbiem podróż będzie darmowa dla wszystkich. Odjazdy zaplanowano co dwie godziny, począwszy od godz. 9:00 aż do 19:00. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie internetowej Industriady.

W wydarzeniu weźmie też udział wyjątkowy gość - Rudolf Pringsheim, właściciel kolei wąskotorowej, który wraz ze swoją świtą przeprowadzi wizytację stacji, a wieczorem zaprosi uczestników Industriady na kolejowy bal, do którego przygrywać będzie Silesian Brass Quartet z Tarnowskich Gór.

Program tegorocznej edycji Industriady jest bogaty i z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

fot. M. Mikrut-Majeranek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt 10986900 857503864307672 427586474293382434 n

Czego szuka sztuka 2. Przewodnik dla...

Teatru ROZBARK w Düsseldorfie

Bytomski5 akty mandala1

AKTY – Performans w oparciu o prawdziwe...

Bytomski5 DZIEDZINIECTANCA plakat

"Dziedziniec tańca" - będą tańczyć 13 godzin

Pstrągi sarmaty i karp pieczony zalewany śmietaną

Bytomski4 Agora Bytom wystawa

Wystawa w Galerii na Poziomie

Bytomski4 mgog

Miejsca pomiędzy - wystawa w biurze promocji