Laureaci Oscara przyjadą na Bytom Film Festival. Wszystkie wydarzenia będą za darmo

Bytom śląską stolicą filmu? Niedawno informowaliśmy o tym, że filmowcy przymierzają się do nakręcenia filmu w Hotelu Bristol, a dziś zaprezentowano oficjalny program piątej edycji Bytom Film Festival.

Byt konferencja prasowa bytom film festival

Tegoroczna odsłona popularnej imprezy potrwa trzy dni. Rozpocznie się 5, a zakończy 7 września. Uczestnicy wydarzenia nie tylko zobaczą filmy, ale wezmą też udział w warsztatach, dyskusjach i spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi. Wśród nich znajdą się m.in. Andrzej Krakowski oraz laureaci Oscara: Ewa Braun i Allan Starski. Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy, jednakże wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Filmy prezentowane w ramach festiwalu zobaczymy zarówno w Bytomskim Centrum Kultury, które jest współorganizatorem imprezy, jak i w Cinema City w CH Agora. A w sobotę, 7 września, w samo południe, festiwalowe życie przeniesie się do Opery Śląskiej, gdzie odbędzie się panel dyskusyjny „Nie wszystko złoto, co się świeci. Obalamy mity o Oscarach”, w którym wezmą udział: Ewa Braun, Allan Starski, Andrzej Krakowski, Dominiki Sobolewski oraz Maciej Stasierski i Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb.

- Trzy filary naszego wydarzenia to: miasto, Szkoła Filmowa w Katowicach i Bytom Square z uwagi na ogromne zaangażowanie pana prezesa Olgierda Lizonia w organizację festiwalu - powiedzieli organizatorzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej imprezę.

Bytom Square jest sponsorem głównym tegorocznej edycji festiwalu. To tam znajduje się SqArt Gallery, prezentująca niebanalne prace współczesnych artystów. - Galeria, która jest częścią działalności Bytom Square to otwarta przestrzenia kulturalna. Planuję, że zaraz po festiwalu galeria będzie czynna przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę. Będzie dostępna dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli ją zwiedzić i zobaczyć nasze prace - zapowiedział Olgierd Lizoń, prezes Bytom Square podczas konferencji prasowej. Dodał też, że jesienią w galerii będzie można podziwiać wideoarty Lecha Majewskiego.

Co w programie BFF?

Bytom Film Festival jest atrakcyjny i zróżnicowany. - Nie mieliśmy tak bogatego programu w poprzednich edycjach. To nasz ogromny sukces - podkreślili organizatorzy.

W tym roku sekcja „W hołdzie Mistrzowi” poświęcona zostanie Mistrzyni – Agnieszce Holland. W ten sposób organizatorzy chcą upamiętnić 40. rocznicę jej reżyserskiego debiutu. Choć reżyserka nie zawita do Bytomia, uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z wybitnym scenografem Allanem Starskim oraz jego żoną - Wiesławą Starską - twórczynią kostiumów. Oboje współpracowali z Holland przy produkcji filmu „Europa, Europa” nominowanego do Oscara i BAFTy, a także laureata Złotego Globu.

Czytaj dalej:


Zobaczymy m.in. filmy „Z-boczona historia kina” oraz „Perwersyjny przewodnik po ideologiach” nakręcone z udziałem filozofa Slavoja Žižka, jednego z najbardziej kontrowersyjnych myślicieli XXI wieku. Przed seansem Kuba Mikurda wprowadzi widzów w filmowe arkana. Filmoznawca zaprezentuje bytomskiej publiczności także swój własny film „Love Express”.

Rok 2019 został okrzyknięty Rokiem Powstań Śląskich. Znajdzie to odzwierciedlenie także podczas festiwalu, gdyż zobaczymy kilka odcinków z serii Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, która tworzona jest z inicjatywy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Po seansie będzie miała miejsce dyskusja, w której wezmą udział twórcy Encyklopedii, czyli Kamil Niesłony oraz doktor Maciej Marmola, a także Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

W ramach Bytom Film Festival odbędą się też dwa pokazy specjalne: „Lista Schindlera” oraz „Twój Vincent. Sen niemożliwy”, dokumentujący kilkuletnie zmagania malarzy i realizatorów pracujących przy filmie „Twój Vincent”. W pokazie weźmie udział reżyser filmu, Michał Węcel. Z kolei w sobotę zaplanowano pokaz filmów krótkometrażowych zrealizowanych w ramach Becekobusa: Festivalowych Warsztatów Filmowych, które odbywały się przez 4 tygodnie w tegoroczne wakacje. Młodzi filmowcy tworzyli swoje projekty pod okiem Grzegorza Łacha ze Stowarzyszenia WHOMAN.

Seanse filmowe to nie wszystko. Niemal po każdym z nich widzowie wezmą udział w spotkaniach z twórcami filmu lub znawcami. Zaplanowano także warsztaty i panele dyskusyjne. Marek Poray-Heywowski poprowadzi zajęcia pt. Różnice w amerykańskiej i polskiej produkcji filmowej. Będzie też spotkanie autorskie poświęcone najnowszej książce Andrzeja Krakowskiego pt. „Bronisław Kaper. Od początku do końca”, będącej biografią pierwszego polskiego zdobywcy Oscara.

W programie nie mogło zabraknąć bloku krótkometrażowych filmów konkursowych. Jak przyznają organizatorzy wydarzenia: Bardzo nas cieszy, że z roku na rok poziom konkursu rośnie. Trafia do nas coraz więcej filmów konkursowych, a wśród nich są prawdziwe perełki krótkiego metrażu.

Pełną listę filmów wraz z opisami, a także szczegóły dotyczące wszystkich pozostałych atrakcji, można znaleźć na stronie internetowej: www.festivalbytom.pl

fot. G. Goik / UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 p18itlgum2kc91p34duq1ftuiqu3

Inicjatywy historyczne Bytomia

Bytomski4 Roman Kramsztyk portret ony przed 1926

Wykłady o sztuce: Roman Kramsztyk

Bytomski4 1384697153

Karykatury Ślązaków w Beceku – Wystawa SMILEsia...

Bytomski2 piknik armada 2013

Pożegnanie lata na Srebrnych Stawach

Bytomski2 nowe zycie2

Nowe Życie na Rozbarku

Bytomski2 1368521794

Kolorowy flash mob na Rynku

Bytomski2 1368706742

Wystawa: Rowerowy Bytom