Budżet Obywatelski uratuje stadion na Rozbarku?

Jest 2004 rok, nadchodzi kolejna nieudana reforma górnictwa, która dotknęła m.in. Zakład Górniczy Bytom II, przy którym funkcjonuje wielosekcyjny klub sportowy GKS Rozbark Bytom, w tym drużyna piłkarska występująca na IV poziomie rozgrywkowym w Polsce.

Byt stadion na rozbarku

Jak łatwo się domyślić, zamknięcie kopalni, to dla klubu oraz całej dzielnicy bardzo trudny okres. Niedługo później, bo w sezonie 2005/2006 pomimo sportowego utrzymania drużyny klub z hukiem spada do B-klasy i jest nad przepaścią.

Od tego czasu obiekt przy ulicy Chorzowskiej 12 zostaje konsekwentnie rozkradany. Znikają ogrodzenia czy piłkochwyty. Mają miejsce akty wandalizmu oraz kradzieże. Razem z kryzysem gospodarczym, dochodzi do kryzysu społecznego.

W 2016 roku, wydaje się że walka została przegrana, w klubie jest likwidator, a stowarzyszenie w likwidacji. Rozmowy z Kompanią Węglową o przejęcie obiektu przez miasto stoją w martwym punkcie.

Dochodzi do zwrotnego momentu. Podczas walnego zgromadzenia, powołany zostaje nowy zarząd, który planuje wyciągnąć klub na prostą. To się udaje i w 2019 roku klub posiada drużynę seniorów w A-klasie oraz ponad 200 dzieci w Akademii Piłkarskiej.

Niestety, stan klubowej infrastruktury rozkradanej i niszczejącej przez lata niepowodzeń jest na tyle poważny, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zamyka słynną trybunę z szyldem GKS. Zagrożenie jest realne – trybuna w każdej chwili może runąć.

Boisko treningowe znajdujące się za trybuną, ze względu na brak ogrodzenia jest konsekwentnie odwiedzane przez Dziki w poszukiwaniu jedzenia rozkopują całe boisko, które dziś jest w fatalnym stanie. Dzięki reakcji zarządu i sympatyków klubu, udaje się własnymi siłami ogrodzić drugie boisko treningowe, dzięki czemu akademia ma skrawek trawy do trenowania ale to nie wystarcza.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klubu, zarząd postanawia wystartować w Budżecie Obywatelskim z projektem numer 51, #BO_Rozbark nowoczesne, bezpieczne, pełnowymiarowe, oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią na stadionie GKS Rozbark przy ul. Chorzowskiej, który obejmuje:

  • Wykonanie pełnowymiarowego boiska,
  • instalacja energooszczędnego oświetlenia pola gry,
  • budowa ogrodzenia dookoła boiska wraz z wykonaniem piłkochwytów,
  • wyznaczenie liniami boiska oraz dwóch boisk dla kategorii rozrywkowej Orlik,
  • montaż dwóch bramek pełnowymiarowych oraz dostarczenie czterech bramek mobilnych dla kategorii Orlik,
  • naprawa muru oporowego trybuny głównej.

Zachęcamy wszystkich tych, którym przyszłość bytomskiej młodzieży oraz klubu z tradycjami jakim jest GKS Rozbark Bytom nie jest obojętna. Dzieci z dzielnicy Rozbark, Łagiewniki, Szombierki, Karb jak i całego Bytomia zasługują na wyrównanie szans z rówieśnikami innych klubów w okolicy, zróbmy to dla nich, razem #Bo_Rozbark, #Bo_Bytom!

Głosuj na stronie bo.bytom.pl projekt numer 51.

Artykuł sponsorowany

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon