Bytomski Budżet Obywatelski rozstrzygnięty!

Znamy trzy zwycięskie projekty, na które bytomianie oddali najwięcej głosów w ramach tegorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Byt laureaci budzetu obywatelskiego

Bytomianie w tym roku wykazali się dużą kreatywnością. Przygotowali 61 projektów, na które oddano 26 tys. 965 ważnych głosów, z czego aż 22,5 tys. głosów oddano w głosowaniu internetowym, a blisko 4,5 tys. – tradycyjnie, poprzez karty do głosowania. Do rozdysponowania w ramach BO było łącznie ponad 4,5 mln zł. Wśród zwycięskich pomysłów na ożywienie miasta są dwa projekty inwestycyjne: #BO_Rozbark i 6 dla Stroszka oraz projekt społeczny – Bytom miastem karate.

- Trzeba podkreślić, że wiele tegorocznych projektów zostało bardzo dobrze przygotowanych po względem formalnym i merytorycznym. Wnioskodawcy zadali sobie trud, by nie tylko sporządzić kosztorys, ale też szczegółowo opisać i uargumentować swoje inicjatywy. W miarę możliwości finansowych będziemy się starali realizować pomysły mieszkańców - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Pojawiło się też sporo głosów nieważnych - ponad 1,5 tys. oddano w głosowaniu tradycyjnym, a w elektronicznym 3,2 tys. - Liczba głosów nieważnych nie miała wpływu na wyniki głosowania – podkreślił wiceprezydent Adam Fras. - W przyszłym roku postaramy się lepiej zorganizować głosowanie metodą tradycyjną, ponieważ otrzymaliśmy kilka takich sygnałów, że trzeba to poprawić – dodał prezydent.

#BO_Rozbark

W ramach projektu #BO_Rozbark powstanie nowoczesne, bezpieczne, pełnowymiarowe, oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią na stadionie GKS Rozbark przy ul. Chorzowskiej 12. Inicjatywę poparło 3477 bytomian. – Obiekt powstanie w miejscu obecnego boiska bocznego, które zostało zdewastowane przez lata przez złomiarzy, a później przez dziki. Nowy obiekt daje nam szansę na rozwój. Już teraz trenuje tu ponad 200 dzieci. Chętnych jest więcej, ale do tej pory nie mogliśmy utworzyć kolejnych grup. Teraz to się zmieni – wyjaśnia Paweł Lewicki. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 3,5 mln zł.

6 dla Stroszka

„6 dla Stroszka” to projekt stworzony przez mieszkańców tej dzielnicy, którzy postanowili połączyć siły i stworzyć kilka propozycji, które zgłoszono do BO pod jednym szyldem. Udało się! Inicjatywa zebrała 1791 głosów. - „6 dla Stroszka” to pomysł pięciu osób, które przygotowały pięć projektów połączonych w jeden duży. Wspólnymi siłami udało się szybciej i łatwiej zebrać podpisy – wyjaśnia Adrian Szczęsny, jeden z pomysłodawców zwycięskiej koncepcji. Dodał też, że mieszkańcy Stroszka posiadali wsparcie radnego Michała Misiaszka, który zainicjował cykl spotkań dla osób, które chciały stworzyć projekty i złożyć swoje propozycja w tegorocznym BO.

Czytaj dalej!


W ramach projektu mają powstać dwa place zabaw przy ul. Gwarków Tarnogórskich oraz przy ul. Hlonda, ścianka do graffiti przy ul. Strzelców Bytomskich (wzdłuż ul. Sikorskiego), siłownia na wolnym powietrzu przy Szkole Podstawowej nr 32, dwa wybiegi dla psów – u zbiegu ul. Strzelców Bytomskich i Sikorskiego oraz przy ul. Hlonda. Powstaną też miejsca wypoczynkowe i rekreacyjne dla dzieci i dorosłych przy ul. Hlonda, nasadzone zostaną drzewa, usypana zostanie górka dla miłośników jazdy na sankach. Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln zł.

Bytom miastem Karate

Na projekt zagłosowało 68 osób, jednakże, jak wyjaśnia magistrat, ze względu na niewielki koszt, bo wynoszący zaledwie na 8,5 tys. zł, zostanie on wcielony w życie. - Bardzo się cieszymy, że nasz projekt doczeka się realizacji. Chcieliśmy zrobić coś dobrego dla mieszkańców Bytomia, zaktywizować ich oraz dać okazję do złapania bakcyla sportowego. Powiem nieskromnie, że mamy w Bytomiu jeden z najlepszych klubów karate na świecie, którego zawodnicy odnoszą liczne sukcesy – podkreśla Janusz Sowa, pomysłodawca projektu. Podkreśla też, że w ostatnim miesiącu zawodnicy bytomskiego klubu zdobyli kilka tytułów mistrzów świata i Europy.

Projekt Bytom miastem Karate ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego i aktywnego trybu życia. W wydarzeniu będą mogli wziąć udział wszyscy bytomianie, a dzięki temu zapewni on integrację społeczną w sportowym duchu. Projekt składa się z kilku elementów, w tym m.in.: otwartego treningu karate dla tych, którzy wcześniej nie mieli okazji poznać tej dyscypliny sportowej oraz Mistrzostwa Bytomia w Karate Tradycyjnym dla zawodników ćwiczących karate. W ramach imprezy zaplanowano także gry i zabawy dla dzieci oraz seminarium z najwybitniejszym polskim karateką, trenerem kadry narodowej sensei Krzysztofem Neugebauerem.

Nic się nie zmarnuje?

Choć wygrały jedynie 3 spośród 61 jeden propozycji, nie oznacza to, że pozostałe pomysły zostaną zmarnowane. - Projekty, które nie wygrały w tym roku, nie trafią do kosza. Z powodzeniem będzie można je składać w następnej edycji, bo budżet obywatelski będzie już stałym elementem konsultacyjnym. Wśród tegorocznych propozycji było wiele bardzo ciekawych inicjatyw, które śmiało mogą powalczyć w przyszłorocznej odsłonie – mówi zastępca prezydenta Adam Fras. – Chcielibyśmy robić to, czego oczekują ludzie, a żeby tak się działo, trzeba ich o to pytać. Jeśli pojawią się wolne środki inwestycyjne, sięgniemy do tych projektów i spróbujemy je zrealizować – dodał prezydent Wołosz.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości