Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa świętuje 35-lecie

Choć jest najmniejsza w Bytomiu, to na pewno należy do tych najbardziej aktywnych. Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa ma już 35 lat, właśnie zakończyła wielką inwestycję i wypatruje kolejnych wyzwań.

Byt jubileusz gsm

W połowie lat 80. XX wieku populacja Bytomia osiągała historyczne szczyty. W tamtym okresie liczba ludności zbliżyła się do 240 tysięcy mieszkańców. W naszym mieście osiadało się wówczas wiele rodzin, dla których trzeba było zorganizować odpowiednie lokum. Takie zadanie postawiono w 1984 roku przed nowo powstałą Górniczą Spółdzielnią Mieszkaniową i jej pierwszym prezesem - Witoldem Smolińskim.

Do początku tego wieku GSM gospodarowała wyłącznie własnymi zasobami mieszkaniowymi: w sumie 582 lokalami położonymi na terenie Bytomia oraz Rudy Śląskiej. W 2000 roku postanowiono rozszerzyć działalność o zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi, w rezultacie czego spółdzielnia trzyma dziś pieczę nad około dwoma tysiącami lokali w tym również w Radzionkowie.

Obecny zarząd GSM tworzony przez Marka Stalmacha i Marię Krzan przed laty postawił sobie za cel przeprowadzenie termomodernizacji we wszystkich zasobach. Z każdym rokiem konsekwentnie dąży do realizacji powyższego postanowienia. Aby przyśpieszyć ten proces i ograniczyć koszty inwestycji spółdzielnia aktywnie pozyskiwała unijne środki na remonty i zwiększenie energooszczędności bloków. Dzięki wsparciu z zewnątrz udało się m.in. zmodernizować budynki przy ulicy Łużyckiej 32 do 82.

W ostatnich tygodniach GSM jako zarządca wspólnot zakończył wielki projekt o wartości 14 milionów złotych, z czego ok. połowę kosztów pokryła Unia Europejska. Rewitalizacja obejmowała usunięcie szkodliwego azbestu z budynków przy ulicy Olimpijskiej w Bytomiu, docieplenie ścian zewnętrznych wraz z pracami towarzyszącymi. W efekcie 2000 mieszkańców z ponad 700 mieszkań żyje dziś w lepszych warunkach i ładniejszym otoczeniu, a osiedla sąsiadujące z Parkiem Kachla są już w całości odnowione.

Zarządowi GSM przy realizacji tego przedsięwzięcia udała się rzecz niebywała. W czasie, kiedy ceny materiałów i robocizny szybują w górę, natomiast inwestorzy muszą wykładać dodatkowe pieniądze, żeby dokończyć prowadzone budowy, to wspólnoty z ul. Olimpijskiej wydały mniej, niż wynosił kosztorys inwestorski z 2016 roku.

Marek Stalmach, prezes GSM, wyjaśnia, że było to możliwe, dzięki dokładnemu przygotowaniu remontu i wyczerpującemu opracowaniu dokumentacji projektowej. Bez tego wykonawca nie byłby w stanie rzetelnie wycenić prac, dlatego aby zmniejszyć własne ryzyko, musiałby założyć wyższe ceny na wypadek nieprzewidzianych robót. W tym przypadku jednak nie było to konieczne.

17 grudnia 2019 r. w restauracji Villa Vienna odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszowe z okazji 35-lecia GSM i zakończenia rewitalizacji przy ul. Olimpijskiej. Oprócz przedstawicieli spółdzielców, pracowników oraz zarządów wspólnot wzięli w nich udział między innymi: członkini zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i jego pierwszy zastępca Michał Bieda, prezes Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej Joanna Koch-Kubas, powiatowa inspektor nadzoru budowlanego Elżbieta Kwiecińska, projektant wszystkich termomodernizacji w GSM Maria Zybura oraz prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu Henryk Dolewka.

Podczas uroczystości w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wystąpiły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 21 „Niezapominajka” w Bytomiu, a osobom zasłużonym dla GSM wręczono statuetki specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność przez bytomską artystkę. Zaproszeni goście zgodnie przyznali, że ostatnie lata były okresem wytężonej pracy, która przyniosła bardzo dobre efekty. Z kolei prezes Marek Stalmach przedstawił cele, jakie zarząd spółdzielni chce osiągnąć w kolejnych latach. Wśród nich jest między innymi czynne uczestnictwo w rewitalizacji dzielnicy Bobrek, remont budynku po byłym kinie Gloria, docieplenie kolejnych budynków w Radzionkowie oraz dalsze skuteczne zaangażowanie w sprawy kosztów i usług komunalnych dla mieszkańców. Zważywszy na dotychczasową skuteczność szefostwa GSM można przewidywać, że uda się spełnić te zamiary prędzej, niż później.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon