Archeolodzy będą prowadzić badania w kościele św. Ducha

Poszukiwacze tajemnic kościoła św. Ducha wkraczają do akcji! Wczoraj, 2 marca, rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne prowadzone przez pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Archeolodzy będą prowadzić tzw. badania wyprzedzające przy kościele św. Ducha w Bytomiu. Kierownictwo nad badaniami objął Jarosław Święcicki, a wykopaliska potrwają do końca marca. Pretekstem do ich realizacji jest remont kościoła, w tym jego fundamentów. W planach jest wykonanie dwóch wykopów sondażowych o wymiarach 3 na 1,5 metra.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze badania tego typu w Bytomiu. W 2018 roku podobne prowadzono na wzgórzu św. Małgorzaty. Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego także w tym przypadku można spodziewać się, że odkryte zostaną groby. - Przy kościołach o średniowiecznej metryce zwykle znajdowały się cmentarze, a zmarli chowani byli także w kościele. W przypadku św. Ducha potwierdziły to badania Teresy Kosmali przeprowadzone w 1998 roku – wyjaśniają pracownicy MG w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Barokowy kościół św. Ducha jest kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Powstał w 1721 roku jako kaplica przyszpitalna, na terenie założonego w 1299 roku szpitala Świętego Ducha. Pewne prace remontowe przeprowadzono już w latach 2008-2009. Teraz czas na kolejne.

W listopadzie 2019 roku wyłoniono w drodze przetargu firmę, która podejmie się realizacji robót budowlano-konserwatorskich. Inwestycję, współfinansowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, przeprowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane Radbud z Gliwic.

Co będą obejmowały prace?

Zakres prac, które zostaną wykonane obejmuje m.in.: wykonanie izolacji zewnętrznej (odwodnienie, rozebranie podbudowy betonowej, wykopy do fundamentów, odbicie tynków i odgrzybianie ścian poprzez założenie izolacji i drenażu), Konserwacja kamiennego portalu kościoła, malowanie elewacji i wnętrza oraz remont nawierzchni przed kościołem (m.in. rozebranie nawierzchni z kostki, profilowanie podłoża, ułożenie nowej nawierzchni, zagospodarowanie terenu wokół kościoła). Zgodnie z zamówieniem, inwestycja zostanie zrealizowana w terminie nie dłuższym do 31 sierpnia 2020 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon