Archeolodzy będą prowadzić badania w kościele św. Ducha

Poszukiwacze tajemnic kościoła św. Ducha wkraczają do akcji! Wczoraj, 2 marca, rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne prowadzone przez pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Archeolodzy będą prowadzić tzw. badania wyprzedzające przy kościele św. Ducha w Bytomiu. Kierownictwo nad badaniami objął Jarosław Święcicki, a wykopaliska potrwają do końca marca. Pretekstem do ich realizacji jest remont kościoła, w tym jego fundamentów. W planach jest wykonanie dwóch wykopów sondażowych o wymiarach 3 na 1,5 metra.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze badania tego typu w Bytomiu. W 2018 roku podobne prowadzono na wzgórzu św. Małgorzaty. Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego także w tym przypadku można spodziewać się, że odkryte zostaną groby. - Przy kościołach o średniowiecznej metryce zwykle znajdowały się cmentarze, a zmarli chowani byli także w kościele. W przypadku św. Ducha potwierdziły to badania Teresy Kosmali przeprowadzone w 1998 roku – wyjaśniają pracownicy MG w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Barokowy kościół św. Ducha jest kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Powstał w 1721 roku jako kaplica przyszpitalna, na terenie założonego w 1299 roku szpitala Świętego Ducha. Pewne prace remontowe przeprowadzono już w latach 2008-2009. Teraz czas na kolejne.

W listopadzie 2019 roku wyłoniono w drodze przetargu firmę, która podejmie się realizacji robót budowlano-konserwatorskich. Inwestycję, współfinansowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, przeprowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane Radbud z Gliwic.

Co będą obejmowały prace?

Zakres prac, które zostaną wykonane obejmuje m.in.: wykonanie izolacji zewnętrznej (odwodnienie, rozebranie podbudowy betonowej, wykopy do fundamentów, odbicie tynków i odgrzybianie ścian poprzez założenie izolacji i drenażu), Konserwacja kamiennego portalu kościoła, malowanie elewacji i wnętrza oraz remont nawierzchni przed kościołem (m.in. rozebranie nawierzchni z kostki, profilowanie podłoża, ułożenie nowej nawierzchni, zagospodarowanie terenu wokół kościoła). Zgodnie z zamówieniem, inwestycja zostanie zrealizowana w terminie nie dłuższym do 31 sierpnia 2020 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom którego nie ma

Zaginione miejsca Bytomia. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały

Byt archeolodzyprzyswduchu

Przy kościele św. Ducha odnaleziono ołowianą...

Byt heinitz

97 lat temu miała miejsce ogromna tragedia. W...

Byt bytomskie pocztowki

Kolekcja unikatowych pocztówek za... 15 złotych!

Byt poczta miarki 01

Modernistyczna poczta w rejestrze zabytków...

Byt dziura teatr rozbark

Na Rozbarku powstanie pomnik

Byt Bytom Rynek a1901 1905

O rodzinie Guttmannów i ich kamienicach przy Rynku