Archeolodzy będą prowadzić badania w kościele św. Ducha

Poszukiwacze tajemnic kościoła św. Ducha wkraczają do akcji! Wczoraj, 2 marca, rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne prowadzone przez pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Archeolodzy będą prowadzić tzw. badania wyprzedzające przy kościele św. Ducha w Bytomiu. Kierownictwo nad badaniami objął Jarosław Święcicki, a wykopaliska potrwają do końca marca. Pretekstem do ich realizacji jest remont kościoła, w tym jego fundamentów. W planach jest wykonanie dwóch wykopów sondażowych o wymiarach 3 na 1,5 metra.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze badania tego typu w Bytomiu. W 2018 roku podobne prowadzono na wzgórzu św. Małgorzaty. Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego także w tym przypadku można spodziewać się, że odkryte zostaną groby. - Przy kościołach o średniowiecznej metryce zwykle znajdowały się cmentarze, a zmarli chowani byli także w kościele. W przypadku św. Ducha potwierdziły to badania Teresy Kosmali przeprowadzone w 1998 roku – wyjaśniają pracownicy MG w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Barokowy kościół św. Ducha jest kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Powstał w 1721 roku jako kaplica przyszpitalna, na terenie założonego w 1299 roku szpitala Świętego Ducha. Pewne prace remontowe przeprowadzono już w latach 2008-2009. Teraz czas na kolejne.

W listopadzie 2019 roku wyłoniono w drodze przetargu firmę, która podejmie się realizacji robót budowlano-konserwatorskich. Inwestycję, współfinansowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, przeprowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane Radbud z Gliwic.

Co będą obejmowały prace?

Zakres prac, które zostaną wykonane obejmuje m.in.: wykonanie izolacji zewnętrznej (odwodnienie, rozebranie podbudowy betonowej, wykopy do fundamentów, odbicie tynków i odgrzybianie ścian poprzez założenie izolacji i drenażu), Konserwacja kamiennego portalu kościoła, malowanie elewacji i wnętrza oraz remont nawierzchni przed kościołem (m.in. rozebranie nawierzchni z kostki, profilowanie podłoża, ułożenie nowej nawierzchni, zagospodarowanie terenu wokół kościoła). Zgodnie z zamówieniem, inwestycja zostanie zrealizowana w terminie nie dłuższym do 31 sierpnia 2020 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom przełomu XX i XXI wieku 19

Miasto jeszcze 230-tysięczne, ale... Oto Bytom z lat 90.

Trockenberg

Sucha Góra. Tu zaczął się przemysł na Górnym Śląsku

2 numer rocznika bytomskiego

Jest drugie wydanie „Rocznika Bytomskiego”

Byt sutuhali

Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na...

Byt mury pl grunwaldzki

Dokonali archeologicznego odkrycia robiąc wykop...

Byt kobiety bytom

Kobiety, które zmieniły historię

Byt bartkow ritter

Tajny tunel bytomskich masonów? [VIDEO]