Druga edycja "Lokalu na kulturę" wystartowała

Ruszyła kolejna edycja „Lokalu na kulturę”. Tym razem do podziału między animatorami i twórcami kultury jest dziesięć lokali w Śródmieściu i Rozbarku.

Doświadczenia związane z pierwszą edycją konkursu pokazały, że pojęcie „atrakcyjności” odnoszące się do lokali znacząco różni się w przypadku urzędników i potencjalnych najemców. Tym razem nieco zmieniono warunki, a do głosu w kwestii wyboru proponowanych miejscówek dopuszczono samych zainteresowanych. Na liście znalazło się 10 lokali, mieszczących się pod następującymi adresami: Dworcowa 3/20, pl. Kościuszki 10/11, pl. Kościuszki 10/12, Krawiecka 2/17, Józefczaka 38/1, Moniuszki 7/15, Katowicka 7/13, Głowackiego 2a/4, Witczaka 99/7, Chrobrego 14/16.

W przeważającej mierze są to lokale usytuowane na parterze, od frontu budynku. Zaledwie dwa z nich mieszczą się w oficynie. Czy tym razem wskazane pomieszczenia znajdą najemców? Tego dowiemy się już niebawem, ponieważ oferty można składać do 27 marca w Bytomskich Mieszkaniach przy ul. Zielnej 25b.

Jaką działalność można prowadzić w „Lokalu na kulturę”?

- W lokalach przeznaczonych do konkursu podstawową formą działalności prowadzonej w lokalu winna być działalność kulturalna, artystyczna, twórcza. Dopuszcza się prowadzenie w lokalu, w ograniczonym zakresie, działalności innej niż określona powyżej pod warunkiem, że uzyskane środki finansowe przeznaczane będą na wspomaganie działalności podstawowej - kulturalnej, artystycznej, twórczej – czytamy w regulaminie konkursu. Zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu była Agata Maciejaszek, która dzięki temu przeniosła swój sklep Odpady spod lady w lepszą lokalizację przy ul. Powstańców Warszawskich 16.

W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy bytomianie, ale o tym, kto z nich zwycięży, zdecyduje specjalna komisja oceniająca wnioski. - Zależy nam na tym, by ożywić miasto, w szczególności Śródmieście odkurzyć jego potencjał, a przede wszystkim dać szansę tym wszystkim, którzy mają ciekawe pomysły, ale nie mają wystarczających środków, by wcielić je w życie - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Lokale użytkowe można oczywiście wcześniej zobaczyć. Udostępniane są do oglądania przez Punkty Obsługi Mieszkańców Bytomskich Mieszkań w Bytomiu do dnia 26 marca. Po wygranym konkursie najemca lub dzierżawca będzie musiał wyremontować lokal, a w czasie remontu skorzysta z preferencyjnych warunków, ponieważ czynsz wyniesie jedynie 1 zł netto za m2. Taki stan rzeczy będzie obowiązywał jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Kiedy okres ten dobiegnie końca, wysokość opłat zostanie ustalona na poziomie kosztów utrzymania danego lokalu w nieruchomości.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon