Miasto będzie kosić trawy dopiero po większych opadach

Koszenie traw podczas suszy? Okazuje się, że dbanie o estetykę miasta może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Byt meadow 2184989 1280

Wszystkie prognozy pogody wskazują, że majówka upłynie pod znakiem deszczu. Nie zmienia to jednak faktu, że w całej Polsce panuje susza, a w wielu miejscowościach rozpoczęto wiosenne koszenie traw. O podobnych sytuacjach na początku tego tygodnia alarmowali także mieszkańcy Bytomia, zwracając uwagę, że trawy koszono m.in. w Szombierkach czy na ul. Wrocławskiej.

Specjaliści przestrzegają, że w tym roku może dojść do historycznej suszy. Czy można zminimalizować jej skutki? Jednym z najprostszych zadań, które należy wykonać jest ograniczenie wysychania gleby poprzez zaprzestanie koszenia trawników. Dlaczego? Otóż zarówno wysoka trawa, jak i łąki zatrzymują wilgoć w glebie oraz zapobiega erozji ziemi. Co więcej, trawa to producent tlenu i pochłaniacz dwutlenku węgla, a dodatkowo obniża temperaturę powietrza.

A jak ma się sprawa z koszeniem trawników należących do miasta? - Ze względu na suszę, pierwsze koszenie trawy w tym roku na miejskich terenach mieszkaniowych zaplanowano po pierwszych dużych opadach deszczu – wskazuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu. - W dalszej kolejności koszenie będzie zależne od warunków pogodowych – być może, ze względu na suszę, może oznaczać rezygnację z koszeń w okresie letnim. Poza terenami, gdzie koszenie jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, trawniki będą koszone rzadziej. W obrębie miasta uwzględnione zostały obszary, w których utrzymane zostanie regularne koszenie – chodzi zwłaszcza o tereny w pobliżu skrzyżowań i na większości odcinków dróg samochodowych – precyzuje.

Małgorzata Węgiel-Wnuk podkreśla też, że rzadsze koszenie trawników sprzyja walce ze smogiem. - Jak zaznaczają służby zieleniarskie tzw. trawniki zaniechane obniżają poziom hałasu w mieście, przyczyniają się do obniżenia temperatury i ograniczenia powstawania miejskich wysp ciepła. Natomiast trawniki o wysokim runie ma zdolność dużej chłonności wody. Pozostawienie trawników w stanie naturalnym redukuje ilość pyłków i zwiększa wilgotność powietrza – wylicza.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...