3,5 mln zł dla branży turystycznej! Właśnie powstał „Śląski pakiet dla turystyki”

W ślad za „Śląskim pakietem dla gospodarki”, opiewającym na miliard złotych, stworzono narzędzie mające na celu wsparcie branży, która najbardziej ucierpiała w związku z pandemią koronawirusa. To „Śląski pakietu dla turystyki”, a inicjatorem przedsięwzięcia jest marszałek Jakub Chełstowski.

Byt slaski pakiet dla turystyki

W województwie śląskim nie brakuje perełek turystycznych, które słynne są na całą Polskę. Pustynia Błędowska, Wisła, Brenna, Ustroń, zalew Sosina w Jaworznie Szczakowej czy Pogoria, ruiny zamków w Pilicy, Ogrodzieńcu czy w Olsztynie pod Częstochową – to tylko niektóre z ich. Z uwagi na COVID-19 i panujące obostrzenia ruch turystyczny zamarł. Czy branżę uda się odbudować? Z pewnością. Teraz może ona liczyć na wsparcie wynoszące 3,5 mln złotych. Pomoc ta jest konieczna, bowiem jak przyznaje marszałek Jakub Chełstwoski, turystyka jest jedną z branż, w którą koronawirus uderza najbardziej. - Przedsiębiorcy potrzebują wsparcia, które pozwoli im szybko odzyskać klientów. Śląski Pakiet dla Turystyki jest odpowiedzią samorządu województwa na kryzys w branży turystycznej. Przedstawione propozycje mają na celu wsparcie naszych przedsiębiorców poprzez stymulację popytu na usługi turystyczne - wskazuje marszałek Chełstowski.

„Śląski pakiet dla turystyki” zakłada nie tylko wsparcie finansowe, ale i promocję obiektów oraz atrakcji turystycznych mieszczących się na terenie województwa śląskiego – wszystko po to, aby przyciągnąć turystów, odbudować rynek turystyczny i pokazać, że Śląskie to jedno z najbardziej urozmaiconych geograficznie województw w Polsce.

Przypomnijmy, że województwo śląskie przekaże 3,5 mln złotych na wsparcie lokalnej turystyki, a „Śląski pakiet dla turystyki” składa się z 5 filarów.

Filar I obejmuje przeprowadzenie kampanii społecznych promujących atrakcyjność turystyczną województwa śląskiego. Zgodnie z maksymą „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”, wielu mieszkańców Śląska nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak malowniczym regionie żyje. Podążając za stereotypami nadal uważa, że to ziemia węgla i stali. Niesłusznie. Kampanie promocyjne mają na celu pokazanie olbrzymiego bogactwa przyrodniczego śląskiej ziemi i zachęcenie do spędzenia tegorocznego urlopu właśnie w województwie śląskim. To jednak nie wszystko, ponieważ istotnym elementem programu jest także promocja obiektów gastronomicznych leżących na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki oraz wsparcie ekologicznych, lokalnych produktów, wytwarzanych na terenie naszego województwa. Pojawią się także propozycje jednodniowych wycieczek w stylu slow.

Filar II związany jest ze wsparciem wydarzeń turystycznych. Dofinansowane zostaną działania wspierające organizację wydarzeń i imprez o charakterze turystycznym na terenie województwa śląskiego. Środki będzie można przeznaczyć m.in. na zakup powierzchni reklamowej, czasu antenowego czy usług artystycznych. Dofinansowanie zostaną zadania mające na celu odbudowanie ruchu turystycznego w obiektach i atrakcjach turystycznych poprzez dofinansowanie współorganizacji wydarzeń promujących marki turystyczne województwa śląskiego oraz organizacji wydarzeń typu - „dni otwarte”, dzięki którym można od kuchni poznać obiekty turystyczne.

Filar III to wsparcie turystyki zorganizowanej. Środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach tego filaru pozwolą na pobudzenie turystyki zorganizowanej dla dzieci i młodzieży. Dzięki autokarowym wycieczkom szkolnym, rajdom, obozom, biwakom oraz kursom najmłodsi mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli poznać najpiękniejsze zakątki regionu.

Filar IV dotyczy z kolei wsparcia marek i produktów turystycznych. Województwo śląskie słynie z ogromnej różnorodności. Na jego terenie położona jest zarówno Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskidy, Śląsk Cieszyński, jak i Kraina Górnej Odry. Olbrzymią popularnością cieszą się także takie atrakcje jak Szlak Zabytków Techniki, Szlak Kulinarny Śląskie Smaki czy Szlak Orlich Gniazd. Dzięki „Śląskiemu pakietowi dla turystyki” możliwa będzie ich skuteczniejsza promocja oraz rozwój dostępnej oferty turystycznej. Warto dodać, że obecnie trwają też prace nad stworzeniem kolejnych interesujących miejsc jak np. Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, szlaku turystyki medycznej i uzdrowiskowej, a także szlaków kajakowych, które mogą powstać aż na 5 rzekach: Warcie, Liswarcie, Rudzie, Odrze i Białej Przemszy.

Filar V wiąże się ze wsparciem infrastruktury turystycznej, a więc działań długofalowych, które będą realizowane w ramach konkursu „Śląskie. Łączy nas turystyka”, mającego na celu upowszechnianie turystyki. Ze wsparcia w tym zakresie mogą skorzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki dotacji możliwa będzie budowa lub modernizacja lokalnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej jak np. szlaki rowerowe, wodne, wspinaczkowe.

Koordynatorem Pakietu jest Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także Śląska Organizacja Turystyczna. Szczegółowe informacje na temat „Śląskiego pakietu dla turystyki” można znaleźć na stronie internetowej: dlaturystyki.slaskie.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon