Audyt w bytomskiej „Jedynce”. Jaki jest wynik kontroli?

Dobiegł końca audyt w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Rok temu placówka uzyskała certyfikat ISO. Potwierdził on, że system zarządzania jakością jednostki działa bez zarzutu. Nie wystarczy jednak uzyskać zaświadczenia. Co roku trzeba także utrzymywać wysoki standard pracy, by je zachować. Tegoroczny audyt bytomskiego szpitala zakończył się pomyślnie i placówka może się poszczycić odnowionym certyfikatem.

- Jest to potwierdzenie faktu, że w naszym szpitalu są przestrzegane procedury i jest to jedna z najbezpieczniejszych placówek w regionie, co jest ważne zwłaszcza w szczególnym czasie zagrożenia epidemiologicznego - mówią dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 Władysław Perchaluk i dr. n. med. Mirosława Cichocka, p.o. Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa. - Te procedury chronią naszych pracowników i wszystkie osoby przebywające na terenie placówki.

Dodatkowe punkty od NFZ

Posiadanie certyfikatu przez placówki medyczne nie jest obowiązkowe. Pomimo tego wiele szpitali decyduje się na wdrażanie systemu zarządzania jakością zgodnego z ISO 9001. Dlaczego? Takie działania przynoszą jednostce dodatkowe korzyści. Jedną z nich jest przyznawanie dodatkowych punktów dla szpitali i przychodni, co przekłada się na negocjacje korzystniejszych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Oczywiście, certyfikat to także dowód wysokiej jakości usług medycznych świadczonych przez jednostkę. Pokazuje on, że placówka troszczy się o swojego pacjenta, ale także dąży do ciągłego rozwoju poprzez podnoszenie standardów pracy od najwyższego do najniższego szczebla zarządzania.

Na czym polega audyt?

- Co roku musimy potwierdzać, że dalej postępujemy zgodnie z normą ISO 9001 i staramy się ciągle polepszać jakość świadczonych przez nas usług - tłumaczy Natalia Legutko, pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością w placówce. - Audyt sprawdza postępowanie w szpitalu. Czy działamy zgodnie z procedurami, które napisaliśmy, które tworzą ten system zarządzania jakością, sprawdza również ważność paszportów technicznych - dodaje.

Weryfikacja dotyczyła nie tylko kontroli dokumentacji szpitala, ale także polegała na rozmowie z pracownikami zakładu. Bytomska jednostka cieszy się ze swojego sukcesu, ale jednocześnie nie zamierza poprzestać na dotychczasowych osiągnięciach. Dyrekcja szpitala musi w dalszym ciągu podnosić jakość świadczonych usług, by utrzymać certyfikat. Następna okazja do udowodnienia wysokich standardów pracy placówki - już w przyszłym roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon