Będą dodatkowe łóżka dla pacjentów COVID-19 w Bytomiu

Już kolejny dzień liczba zarażonych w Polsce przekroczyła 20 tys. w ciągu doby. W szpitalach trwa walka z czasem o zapewnienie dodatkowych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. W bytomskiej "Jedynce" właśnie dobiegają końca prace przy tworzeniu nowego oddziału covidowego.

Byt lozka covidowe

Według codziennych raportów Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatniej doby w całym kraju zarejestrowano aż 21 629 nowych i potwierdzonych przypadków zarażenia SARS CoV-2. W tylko w samym województwie mazowieckim liczba zakażonych zbliżyła się już do 3,5 tys.! Do tej pory w Polsce stwierdzono już 340 834 przypadków, z czego 5 351 pacjentów przegrało walkę z koronawirusem.

Takie statystyki sprawiają, że szpitale muszą się przygotować do przyjęcia jeszcze większej liczby pacjentów z koronawirusem. Bytom do tej pory dysponował oddziałem zakaźnym przy alei Legionów, gdzie jest 35 łóżek covidowych. Postanowiono zwiększyć tę ilość blisko dwukrotnie tworząc specjalny oddział w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 przy ul. Żeromskiego. Dzięki temu już za moment nasze miasto będzie posiadać już 66 łóżek dla zarażonych osób, w tym dwa miejsca będą posiadać respiratory.

Oddział wyposażono w specjalne śluzy, które zapewnią bezpieczeństwo personelowi i pozostałym pacjentom będącym pod opieką placówki. Właśnie kończą się prace przy instalacji tlenowej, natomiast reduktory tlenu potrzebne do tlenoterapii są w drodze do szpitala. Zapłaci za nie (28 tys. zł netto) spółka Węglokoks - właściciel kopalni Bobrek. Do tej pory szpital wydał na utworzenie oddziału już ok. 45 tys. zł brutto.

- W karetkach przed bramą szpitala czekający na miejsce, to dzisiaj już codzienny widok. Aby temu przeciwdziałać również musimy podejmować decyzje i organizować nowe miejsca, nowe łóżka covidowe - powiedział prezydent Mariusz Wołosz. - Szpital to nie łóżka, to właśnie personel. Personel wielu specjalizacji dziś zgodził się utworzyć ten oddział i obsługiwać go tak, aby ratować pacjentów, ratować ludzi, którzy ciężko przechodzą właśnie to zakażenie - dodał.

Stworzenie dodatkowego oddziału nie byłoby możliwe, gdyby nie ludzie, którzy będą na nim pracować. Koordynatorem została dr. n. med. Mirosława Cichocka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Pielęgniarką koordynującą jest z kolei Wioletta Janicka, osoba z ogromnym doświadczeniem (25 lat na oddziale onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i od 2,5 roku w poradni chorób zakaźnych „Jedynki”).

- Zespołu szukałem wśród pracowników naszego szpitala. Dobrowolnie zadeklarowali chęć pracy wszyscy lekarze z kardiologii, neurolog i dwóch lekarzy z okulistyki. Razem mamy siedmiu lekarzy, a interniści są w odwodzie. Także pielęgniarki i opiekunki odpowiedziały na apel i mamy 16 pielęgniarek z różnych oddziałów i dwie opiekunki medyczne - powiedział Władysław Perchaluk, dyrektor szpitala.

Miasto Bytom zwracało się do wojewody o dodatkowego anestezjologa i pielęgniarki anestezjologiczne, ale niestety te prośby spotkały się z odmową. W tej chwili już 25 pracowników szpitala przebywa na kwarantannie, a większość z nich ma pozytywne wyniki testów. Z tego względu skompletowanie zespołu było dużym wyzwaniem.

Lecznica przy ul. Żeromskiego jest jedyną w naszym mieście, która odpowiedziała na apel wojewody i prezydenta o utworzenie dodatkowych łóżek. W dwóch pozostałych szpitalach póki co takie oddziały nie powstały.

- Czekamy na szybką decyzję płatnika, jakim jest Śląski Oddział NFZ, co do rozliczeń całości oddziału, jak i przetransferowanych tam pracowników. O fakcie utworzenia 31 łóżek poinformowaliśmy płatnika, jak i pozostałe służby odpowiedzialne za szeroko pojętą organizację świadczeń. I tu się obawiam kolejnego „pod górkę” - stwierdził Władysław Perchaluk.

Nowy oddział w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 ma być gotowy na początku listopada.

fot. Maciej Poloczek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt zwloki rynek

Martwy mężczyzna na środku Rynku

Byt 39 337952

Bezpłatnie sprawdzisz swoje auto

Byt wypadek autostrada5

Bytomscy strażacy podsumowali rok

Byt 39 306432

TIR przewrócił się na auto [AKTUALIZACJA] [VIDEO]

Byt pol z powolania dzielnic roku

Dzielnicowy pod telefonem

Byt 39 268679

Policjanci przejęli ponad 1300 porcji narkotyków