Wstęp do rewitalizacji Dworcowej. Ruszyła przebudowa gazociągu

Na głównej ulicy handlowej Bytomia ruszyły prace związane z wymianą gazociągu. To element przygotowań do wyczekiwanej przebudowy deptaka. Modernizacja sieci podziemnych jest konieczna, aby w przyszłości nie trzeba było znów rozkopywać nawierzchni.

Byt gazociag na ul dworcowej

Każdy wie w jakim stanie dziś jest ul. Dworcowa. Trakt jest miejscami bardzo pofałdowany, co sprawia sporo niedogodności podczas poruszania się po nim. Jest to efekt różnych awarii i prac ziemnych, które nastąpiły po przebudowie deptaka w latach 90-tych. Usunięcie pękniętej rury, wymiana przyłączy do budynków, położenie instalacji teletechnicznych - za każdym razem trzeba było rozkopywać ulicę, po czym z różnym skutkiem udawało się przywrócić drogę do stanu pierwotnego. Niedostateczne zagęszczenie podbudowy i poruszające się po Dworcowej ciężkie pojazdy zrobiły swoje. Nasza reprezentacyjna ulica jest dziś usiana "górami i dolinami"...

Bytom przymierza się do rewitalizacji deptaka. By nie popełnić błędów z przeszłości miasto rozmawia z właścicielami sieci podziemnych, aby skoordynować ich modernizację z planowaną inwestycją. Dzięki temu Dworcowa po przebudowie powinna przez wiele lat służyć mieszkańcom i przez długi czas będzie dobrze się prezentować.

Wraz z początkiem tego tygodnia na ul. Dworcowej ruszyła przebudowa gazociągu niskiego ciśnienia na odcinku ponad 700 metrów. Prace rozpoczęto od strony placu Wolskiego i będą kontynuowane w kierunku placu Kościuszki. Całość podzielono na 13 etapów, aby minimalnie utrudniać komunikację pieszą i samochodową. Po wymianie każdego z kilkunastu odcinków wykonawca będzie odtwarzał nawierzchnię. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w połowie maja.

Ze względu na stosowaną technologię i logistykę prowadzonych robót przebudowa gazociągu musi zostać zrealizowana zanim miasto przystąpi do prac drogowych. Aktualnie w Urzędzie Marszałkowskim trwa weryfikacja wniosku o dotację na rewitalizację ulicy. Liderem projektu z ramienia Gminy Bytom jest spółka ZBM-TBS. Już w kwietniu Miejski Zarząd Dróg i Mostów ma ogłosić przetarg, w którym wybierze wykonawcę robót, jednak umowa zostanie z nim podpisana po przyznaniu dofinansowania.

W ramach planowanej inwestycji przewidziana jest nie tylko przebudowa samej ulicy, ale także wymiana kanalizacji deszczowej, instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz renowacja jedenastu kamienic. Remonty budynków obejmą m.in. elewacje, dachy i klatki schodowe. Całkowita wartość projektu jest szacowana na 20,4 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon