Wstęp do rewitalizacji Dworcowej. Ruszyła przebudowa gazociągu

Na głównej ulicy handlowej Bytomia ruszyły prace związane z wymianą gazociągu. To element przygotowań do wyczekiwanej przebudowy deptaka. Modernizacja sieci podziemnych jest konieczna, aby w przyszłości nie trzeba było znów rozkopywać nawierzchni.

Byt gazociag na ul dworcowej

Każdy wie w jakim stanie dziś jest ul. Dworcowa. Trakt jest miejscami bardzo pofałdowany, co sprawia sporo niedogodności podczas poruszania się po nim. Jest to efekt różnych awarii i prac ziemnych, które nastąpiły po przebudowie deptaka w latach 90-tych. Usunięcie pękniętej rury, wymiana przyłączy do budynków, położenie instalacji teletechnicznych - za każdym razem trzeba było rozkopywać ulicę, po czym z różnym skutkiem udawało się przywrócić drogę do stanu pierwotnego. Niedostateczne zagęszczenie podbudowy i poruszające się po Dworcowej ciężkie pojazdy zrobiły swoje. Nasza reprezentacyjna ulica jest dziś usiana "górami i dolinami"...

Bytom przymierza się do rewitalizacji deptaka. By nie popełnić błędów z przeszłości miasto rozmawia z właścicielami sieci podziemnych, aby skoordynować ich modernizację z planowaną inwestycją. Dzięki temu Dworcowa po przebudowie powinna przez wiele lat służyć mieszkańcom i przez długi czas będzie dobrze się prezentować.

Wraz z początkiem tego tygodnia na ul. Dworcowej ruszyła przebudowa gazociągu niskiego ciśnienia na odcinku ponad 700 metrów. Prace rozpoczęto od strony placu Wolskiego i będą kontynuowane w kierunku placu Kościuszki. Całość podzielono na 13 etapów, aby minimalnie utrudniać komunikację pieszą i samochodową. Po wymianie każdego z kilkunastu odcinków wykonawca będzie odtwarzał nawierzchnię. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w połowie maja.

Ze względu na stosowaną technologię i logistykę prowadzonych robót przebudowa gazociągu musi zostać zrealizowana zanim miasto przystąpi do prac drogowych. Aktualnie w Urzędzie Marszałkowskim trwa weryfikacja wniosku o dotację na rewitalizację ulicy. Liderem projektu z ramienia Gminy Bytom jest spółka ZBM-TBS. Już w kwietniu Miejski Zarząd Dróg i Mostów ma ogłosić przetarg, w którym wybierze wykonawcę robót, jednak umowa zostanie z nim podpisana po przyznaniu dofinansowania.

W ramach planowanej inwestycji przewidziana jest nie tylko przebudowa samej ulicy, ale także wymiana kanalizacji deszczowej, instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz renowacja jedenastu kamienic. Remonty budynków obejmą m.in. elewacje, dachy i klatki schodowe. Całkowita wartość projektu jest szacowana na 20,4 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...