Rozbark. Zaczęła się budowa osiedla Bolko. To projekt bytomskiej pracowni Medusa Group

W Bytomiu zaczęła się budowa pierwszego osiedla mieszkaniowego w mieście, zaprojektowanego przez słynną bytomską pracownię Medusa Group. Osiedle Bolko znajduje się w dzielnicy Rozbark, przy ul. Północnej/Witczaka.

W poniedziałek, 23 marca 2021 r. pracownia architektoniczna Medusa Group, ogłosiła, że zaczyna się w Bytomiu budowa nowego osiedla, któremu nadano nazwę "Bolko". Będzie to osiedle domów w zabudowie szeregowej, ale głównie z mieszkaniami - Powstaje w oparciu o czytelne założenia i jasne potrzeby życiowe przyszłych mieszkańców. Bo kiedy środowisko, miejsce i budżet stanowią wymagające wyzwanie, cała nadzieja w prostocie i umiarze - pisali rok temu o tym projekcie projektanci z Medusa Group. Wtedy nie wiadomo jeszcze było, gdzie konkretnie powstanie osiedle "Bolko".

Osiedle powstaje w Rozbarku, między ulicami Północną a Witczaka. Inwestorem jest firma Renner z Gliwic. W sumie powierzchnia użytkowa mieszkań na osiedlu "Bolko" to 3194,62 m2.

Osiedle Bolko to szansa na odczarowanie Bytomia

- To kolejna szansa na odczarowanie Bytomia. Dostrzegliśmy w tym miejscu potencjał i nie brakuje nam pomysłów, by stworzyć tu fantastyczne miejsce do życia. Być może młodzi ludzie spojrzą na nie podobnie i - szukając wygody oraz dobrze skomunikowanego miejsca na start - wybiorą Osiedle Bolko? Wierzymy, że zaprojektowana przez nas przestrzeń będzie kołem zamachowym dla metamorfozy poprzemysłowego terenu w sąsiedztwie szybu Bolko - piszą na Facebooku projektanci osiedla, Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.
Co ciekawe, osiedle wygląda nie jak szeregowce, ale blok mieszkalny. Taka była intencja projektantów. Każde mieszkanie lub segment będzie miało ogródek lub taras. Niektóre nawet dwa tarasy. Osiedle ma jednolitą, nowoczesną formę. Elewacja ma być wykonana z szarej, nieco surowej, cegły. Kolorytu całości dodają żółte elementy (swoją drogą, Medusa Group wyprzedziła, bo projekt powstał w 2019 r., trendy, bo szary i żółty to wg Instytutu Pantone, kolory roku 2021). Żółte będą m.in. metalowe barierki balkonów, wnęki i górne części elewacji. Nawet okna będą żółte!

Szyb Bolko stał się Bolko Loftem i rozsławił Bytom w świecie architektury

Właśnie od szybu Bolko, gdzie swój dom, Bolko Loft, w postindustrialnej rzeczywistości na terenie dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiustworzył Przemo Łukasik, pochodzi nazwa nowego osiedla. Sam Bolko Loft znajduje się w pobliżu budowanego osiedla, przy ul. Kruszcowej.
Medusa Group jest jedną z najlepszych polskich pracowni architektonicznych. W Katowicach powstają - jej projektu - wielkie inwestycje, m.in. najwyższy wieżowiec Katowic - .KTW II czy osiedle Pierwsza Dzielnica.
Z kolei inwestor osiedla "Bolko", firma Renner, ma w portfolio takie osiedla jak:
  1. Glivia w Gliwicach,
  2. Obywatelska w Tychach,
  3. Zielone Tarasy, Kraków

Piszemy też o osielu Bolko: Nowe osiedle Bolko w Bytomiu. Lokalizacja, ceny mieszkań i apartamentów

Fot. Facebook/strona internetowa Medusa Group

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon