Pilotażowe budki dla jerzyków, pogromców komarów, zamontowano w Bytomiu

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki – codziennie zjadają nawet 20 tysięcy uciążliwych owadów. W naszym mieście, w ramach rekompensaty za utracone siedliska, firma EmkaDrew produkująca drewniane wyroby wyszła z inicjatywą budowy i założenia budek dla tych ptaszków. Sprawdźmy jaka część Bytomia będzie uboższa o komary i inne uciążliwe owady.

Jerzyk zwyczajny – pogromca komarów

Jerzyk zwyczajny wyglądem łudząco przypomina jaskółkę. To mały ptak pokryty czarnymi piórami, a na podgardlu białoszarymi. Zamieszkują niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimują w południowej Afryce. Do Polski przylatują w połowie maja i przebywają do połowy sierpnia. Niemal całe życie spędza w locie. W powietrzu zbierają pożywienie i materiały na gniazdo, piją krople spadającego deszczu, kopulują i śpią. Uważa się, iż niektóre osobniki mogą pozostawać w locie bez przerwy przez 10 miesięcy. Ptaki żywią się drobnymi owadami. Jerzyki są naturalnym sposobem na walkę z komarami w mieście – zjadają około 20 tysięcy dziennie tych owadów.

Budki lęgowe dla jerzyków w Bytomiu

W ramach rekompensaty za utracone siedliska, przedsiębiorstwo EmkaDrew, zajmujące się produkcją wyrobów z drewna, postanowiło wyjść z inicjatywą i zbudować budki dla jerzyków. W akcję zaangażowało się wiele osób. Sklep DREWNO był sponsorem części materiału, jaki został użyty do produkcji domków dla ptaków, a Damian Firlus profesjonalnie zamontował gotowe budki. Pilotażowe domki dla jerzyków zostały umieszczone na budynkach przy ul. Łokietka w Bytomiu.

fot. Facebook EmkaDrew

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon