Bytom pomaga przedsiębiorcom. Kolejna forma wsparcia branży gastronomicznej

Już 28 maja, lokale gastronomiczne będą mogły wreszcie przyjąć gości. Nie tylko w ogródku restauracyjnym, ale także w środku - oczywiście nie w pełnym wymiarze, a jedynie w 50% pandemicznych możliwości. Po całkowitym zniesieniu opłaty koncesyjnej, miasto zdecydowało się również na obniżenie stawki opłat za zajmowanie pasa drogowego oraz czynszu za dzierżawę przestrzeni na płycie Rynku. Wszystko po to, by otwarte ogródki kawiarni, restauracji czy pubów - mogły generować większe zyski.

Byt rynek

- Podczas ostatnich spotkań z bytomskimi restauratorami rozmawiałem o pomocy, jaką może skierować miasto dla branży gastronomicznej w związku z ponownym otwarciem działalności. Zaproponowane obniżki stawek są odpowiedzią na apel przedstawicieli branży gastronomicznej, która jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. Wprowadzone obniżki stawek są już kolejną pomocą, jaką zaoferowaliśmy branży gastronomicznej w 2021 roku - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Obniżka stawki nawet o 75%

20 maja, prezydent Mariusz Wołosz podpisał zarządzenie w sprawie obniżenia opłat wynikających z tytułu czynszu dzierżawczego za teren znajdujący się na płycie Rynku. Obniżka stawki za metr kwadratowy takiego ogródka to aż 50% - z 13,10 zł do 6,55 zł, w przypadku zawarcia umowy na ten sam metraż powierzchni, co w ubiegłym roku. Jeśli przedsiębiorcy zdecydowali się na dwukrotne zwiększenie dzierżawionej powierzchni, mogą liczyć na 75% obniżkę. Cena za metr kwadratowy wyniesie więc 3,27 zł.

Jeśli chodzi o zajęcie pasa drogowego w celu utworzenia w przestrzeni ogródka przed lokalem gastronomicznym, radni podjęli uchwałę obniżającą stawki o 50%.
W przypadku zajęcia chodnika (od 1 czerwca do 31 grudnia) cena za metr kwadratowy powierzchni spadnie z 0,50 zł do 0,25 zł. Chodzi o drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe. W przypadku zajęcia chodnika na drogach gminnych - cena zostanie obniżona z 0,40 zł do 0,20 zł.

Gmina Bytom udziela pomocy przedsiębiorcom od ponad roku. Chodzi m.in o ulgi w opłatach cywilnoprawnych, ale także ulgi i zwolnienia podatkowe. Wprowadzone obniżki dla branży gastronomicznej, to kolejne działania, które mają pomóc lokalnym restauratorom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon