Profilaktyczna akcja bytomskiego szpitala. Specjaliści będą wykrywać tętniaki aorty brzusznej

O zdrowie należy dbać. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy regularnie biorą udział w badaniach profilaktycznych. W przypadku nowotworów, wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę pomyślnego zakończenia leczenia. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, kolejny raz wychodzi na przeciw pacjentom. Chętni będą mogli przebadać się podczas imprezy dla seniorów.

Byt 203806876 4673749839308365 4712340255767832170 n 1

Profilaktyczne akcje dotyczące wykrywania tętniaków aorty brzusznej, od kilku lat cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem. Samo badanie trwa jedynie kilka minut, a może naprawdę uratować życie. Wykonuje się je metodą USG Dopplera. Jest całkowicie bezbolesne.

Zabawa i zdrowie

Akcja przeprowadzana będzie podczas imprezy skierowanej dla seniorów, która odbędzie się w Ożarowicach. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, już w sobotę, 26 czerwca, organizuje SILVER RUN 2021, podczas którego seniorzy wezmą udział w zawodach nordic walking. Oprócz zabawy i sportowej rywalizacji, będą mogli bezpłatnie skorzystać z miasteczka zdrowia.

Chętni po 50. roku życia, mogą zbadać się przy ul. Sportowej 1 w Ożarowicach, w budynku obok boiska. Badania będą odbywały się w specjalnym, przygotowanym wcześniej pomieszczeniu. Potrwają od godz. 10:00 do 16:00. By sprawdzić swój stan zdrowia, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Każdy pacjent otrzyma wyniki. W przypadku wykrycia tętniaka - także wskazówki do dalszego leczenia.

Podstawowe informacje o chorobie

Tętniak aorty jamy brzusznej występuje w kilku postaciach. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta w przypadku miażdżycy. Dużą rolę odgrywa także predyspozycja genetyczna. Ryzyko jego pęknięcia uzależnione jest od średnicy, oraz wieku pacjenta. Kluczowe jest także występowanie nadciśnienia i palenie papierosów. Do wykrycia tętniaka dochodzi zazwyczaj przez przypadek. Najczęstszym niepokojącym objawem jest gniotący ból w śródbrzuszu lub okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ból przypomina ból korzeniowy. Gdy tętniak ma średnicę większą niż 45 mm, pacjent jest kierowany do placówki zajmującej się chorobami naczyń. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, które zmniejszają tempo progresji. Czasem konieczne jest jednak przeprowadzenie operacji, polegającej na wszczepieniu protezy naczyniowej w miejscu tętniaka.

fot. Facebook Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon