Wyniki rankingu zmotoryzowania. Sprawdź, ile samochodów przypada na 1000 mieszkańców Bytomia

O wyborze bardziej ekologicznego środka transportu, słyszy się coraz częściej. Powstają liczne kampanie, nakłaniające do podróży np. koleją. Od lipca, strefa płatnego parkowania w mieście będzie większa. Powód? Pozostawiane na czas pracy lub załatwienia różnych spraw na mieście pojazdy, odbierają mieszkańcom możliwość parkowania w pobliżu domów. Z każdym kolejnym rokiem, liczba samochodów drastycznie wzrasta. Potwierdzają to najnowsze dane rankingu zmotoryzowania. Jak wypada Bytom?

Byt 205695314 236928257978720 3635463003017015418 n

Eksperci przeanalizowali wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych - samochody osobowe, ciężarowe a także motocykle. Dane zebrano z 66 miast na prawach powiatu. Wykorzystano dane GUS informujące o poszczególnej liczbie pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Na tej podstawie powstał ranking

Jak wypada Bytom?

W mieście, na tysiąc mieszkańców zarejestrowanych jest 564,1 pojazdów. Daje to 64. miejsce w rankingu. Niższy poziom zmotoryzowania w regionie jest np. w Chorzowie. To 539,3 zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców. W całej Polsce - najlepiej wypada Wałbrzych. To jedynie 391,1 zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców. W województwie śląskim, najbardziej zmotoryzowane są oczywiście Katowice, z wynikiem 928,4. W całym kraju to Przemyśł - 954.

564,1 zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców to liczba, która dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych. Biorąc pod uwagę tylko samochody ciężarowe - miasto również zajmuje 64. miejsce. Na tysiąc mieszkańców przypada 47,5 pojazdów ciężarowych. Najwyższy wyniki w Bytomiu dotyczy motocykli. Na tysiąc mieszkańców przypada 22,8 motocykla. Chodzi oczywiście o zarejestrowane pojazdy. Jeśli chodzi o same samochody osobowe - na tysiąc mieszkańców zarejestrowanych jest 493,8 samochodów osobowych.

Do głowy przychodzi pytanie, jakie w ogóle to ma znaczenie? Oprócz dużego natężenia ruchu, większego prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zdarzeń drogowych, czy wyższej emisji spalin do otoczenia, chodzi także o kwestie finansowe. Więcej samochodów, w najprostszym ujęciu oznacza - wyższe OC.

- Poziom zmotoryzowania mieszkańców może wpływać na cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe określając wysokość składki, biorą pod uwagę natężenie ruchu czy liczbę wypadków w okolicy. Jednocześnie to jedne z wielu czynników analizowanych przez ubezpieczycieli. Bardzo ważne dla nich są również m.in. dane kierowcy i pojazdu. M.in. dlatego w Bytomiu mniejszym mieście niż np. Katowice, jest tańsze OC – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

Opracowano na podstawie danych z rankomat.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Fotowoltaika oferro

Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca?

Matrix Media zdjęcie główne

TOP 4 niezawodnych rowerów elektrycznych – Ranking 2022

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Śródmiejska autostrada czy jednopasmowa droga?

Piekarska po poludniu

Piekarska będzie droższa

Byt kontrola swiatel w aucie

Przed nami akcja „Twoje Światła - Nasze...

Byt zabytkowy samochod na zlocie w bytomiu

Stare samochody znowu opanują Bytom