Wyniki rankingu zmotoryzowania. Sprawdź, ile samochodów przypada na 1000 mieszkańców Bytomia

O wyborze bardziej ekologicznego środka transportu, słyszy się coraz częściej. Powstają liczne kampanie, nakłaniające do podróży np. koleją. Od lipca, strefa płatnego parkowania w mieście będzie większa. Powód? Pozostawiane na czas pracy lub załatwienia różnych spraw na mieście pojazdy, odbierają mieszkańcom możliwość parkowania w pobliżu domów. Z każdym kolejnym rokiem, liczba samochodów drastycznie wzrasta. Potwierdzają to najnowsze dane rankingu zmotoryzowania. Jak wypada Bytom?

Byt 205695314 236928257978720 3635463003017015418 n

Eksperci przeanalizowali wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych - samochody osobowe, ciężarowe a także motocykle. Dane zebrano z 66 miast na prawach powiatu. Wykorzystano dane GUS informujące o poszczególnej liczbie pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Na tej podstawie powstał ranking

Jak wypada Bytom?

W mieście, na tysiąc mieszkańców zarejestrowanych jest 564,1 pojazdów. Daje to 64. miejsce w rankingu. Niższy poziom zmotoryzowania w regionie jest np. w Chorzowie. To 539,3 zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców. W całej Polsce - najlepiej wypada Wałbrzych. To jedynie 391,1 zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców. W województwie śląskim, najbardziej zmotoryzowane są oczywiście Katowice, z wynikiem 928,4. W całym kraju to Przemyśł - 954.

564,1 zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców to liczba, która dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych. Biorąc pod uwagę tylko samochody ciężarowe - miasto również zajmuje 64. miejsce. Na tysiąc mieszkańców przypada 47,5 pojazdów ciężarowych. Najwyższy wyniki w Bytomiu dotyczy motocykli. Na tysiąc mieszkańców przypada 22,8 motocykla. Chodzi oczywiście o zarejestrowane pojazdy. Jeśli chodzi o same samochody osobowe - na tysiąc mieszkańców zarejestrowanych jest 493,8 samochodów osobowych.

Do głowy przychodzi pytanie, jakie w ogóle to ma znaczenie? Oprócz dużego natężenia ruchu, większego prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zdarzeń drogowych, czy wyższej emisji spalin do otoczenia, chodzi także o kwestie finansowe. Więcej samochodów, w najprostszym ujęciu oznacza - wyższe OC.

- Poziom zmotoryzowania mieszkańców może wpływać na cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe określając wysokość składki, biorą pod uwagę natężenie ruchu czy liczbę wypadków w okolicy. Jednocześnie to jedne z wielu czynników analizowanych przez ubezpieczycieli. Bardzo ważne dla nich są również m.in. dane kierowcy i pojazdu. M.in. dlatego w Bytomiu mniejszym mieście niż np. Katowice, jest tańsze OC – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

Opracowano na podstawie danych z rankomat.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wiadukt nad DK88

Rozbiórka wiaduktu nad DK88. Utrudnienia na drodze

Giganci Programowania

Giganci Programowania - przyszłość dziecka zaczyna się teraz

Odświeżanie Ubrań Zdjęcie Główne

Jak odświeżyć ubrania bez konieczności ich pełnego prania?

Fotowoltaika oferro

Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca?

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Byt stacja ladowania samochodow elektrycznych

Działa kolejna stacja ładowania samochodów...

Byt kontrola swiatel w aucie

Przed nami akcja „Twoje Światła - Nasze...