Unijne inwestycje PEC-u w 2021 roku

Od 2017r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu realizuje projekty dofinansowane z UE w ramach POIiŚ 2014-2020 ze środków Funduszu Spójności (FS). W tym czasie łącznie wybudowano ok. 20,6 km sieci ciepłowniczych oraz 301 indywidualnych węzłów cieplnych, które w dużej mierze zastąpiły paleniska węglowe, a tym samym przyczyniły się do ograniczenia występowania zjawiska niskiej emisji.

Byt wezel
infografika pec 2021

W 2021 roku powstanie 36 nowych węzłów cieplnych oraz zostanie zbudowanych i zmodernizowanych ok. 3,3 km sieci ciepłowniczych. Prace prowadzone będą w drugiej połowie roku na terenie: Śródmieścia, Łagiewnik, Szombierek, Karbia, Miechowic i Rozbarku. Zakres zadań dotyczy m.in. nowych podłączeń, które bezpośrednio obejmą ok. 1250 mieszkańców Bytomia.

Aktualnie PEC realizuje trzy projekty z zakresu poprawy jakości powietrza oraz unowocześnienia istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Pierwszy z nich to: „Modernizacja gospodarki cieplnej dla gmin: Bytom i Radzionków - 2015-2020”. Dzięki zawartemu aneksowi zakres czasowy inwestycji uległ wydłużeniu. W 2021 roku zaplanowane jest dodatkowo jedno zadanie obejmujące wymianę zewnętrznej instalacji odbiorczej o dł. ok. 0,6 km.

Od ubiegłego roku prowadzona jest inwestycja pn.: „Modernizacja systemu ciepłowniczego wraz z likwidacją niskiej emisji na terenie miasta Bytom w latach 2019-2023”. W bieżącym roku zaplanowano budowę jednego indywidualnego węzła cieplnego oraz ok. 0,09 km sieci ciepłowniczych, a także wymianę izolacji termicznej sieci ciepłowniczej o dł. ok. 0,4 km.

W odpowiedzi na zainteresowanie mieszkańców dotyczące możliwości nowych podłączeń, Spółka od zeszłego roku prowadzi dofinansowaną z FS kolejną inwestycję przyczyniającą się do poprawy jakości powietrza. Mowa tu o projekcie pn.: „Likwidacja niskiej emisji na terenie miasta Bytom w latach 2020-2021”. W 2021 roku zaplanowana jest budowa 35 szt. indywidualnych węzłów cieplnych oraz ok. 2,2 km sieci ciepłowniczych.

baner remonty aisza

Podstawowe efekty realizacji ww. projektów to: zmniejszenie zużycia energii końcowej ok.: 48 372 GJ/rok – co pozwoliłoby ogrzać rocznie około 900 domków jednorodzinnych, uniknięte emisje CO2 ok.: 4 657 Mg/rok – daje to rocznie około 2 300 ton niespalonego węgla, zmniejszenie emisji pyłów, bezpieczne dostawy Ciepła Systemowego, ograniczenie poziomu niskiej emisji oraz wyeliminowanie zagrożenia występowania czadu w podłączonych budynkach.

Docierają do nas sygnały od mieszkańców sąsiadujących bezpośrednio z naszymi zrealizowanymi inwestycjami, którzy już odczuwają poprawę jakości powietrza. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami prowadzą działania przyczyniające się do ograniczenia występowania zjawiska smogu. Ze względu na uciążliwość prowadzonych prac ziemnych, pragniemy przeprosić za utrudnienia i podziękować mieszkańcom za wyrozumiałość.

Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji na www.pec.bytom.pl

logotypy unijne

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon