36 – Szczęśliwy traf czy numer entuzjazmu i kreatywności?

W ramach nowej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy Bytomia będą mogli już od 22 września do 6 października 2023 roku zagłosować na projekt Gryfno Kofeina o numerze 36. Nie da się ukryć, że zeszłoroczna edycja projektu Artystyczna Przystań, BO cieszyła się sporym poparciem bytomian, bo zdobyła 2237 głosów. Czy z projektem 36 będzie podobnie?

36 – Szczęśliwy traf czy numer entuzjazmu i kreatywności?

Projekt, który łączy pokolenia

Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa postanowiła wesprzeć kreatywny projekt Gryfno Kofeina nr 36. Dlaczego? Spółdzielnia wierzy, że nowatorski projekt Gryfno Kofeina nr 36 również spotka się z uznaniem i entuzjazmem bytomian, zwłaszcza, że jego realizacja będzie długofalowa wraz z pryncypium, które jest dookreślone w haśle „łączymy pokolenia”.

Gryfno Kofeina nr 36 – co to za inicjatywa?

Dobre pytanie. Najprościej rzecz ujmując, Gryfno Kofeina nr 36 stanowi adekwatną ofertę skierowaną do dzieci, młodzieży, a także Seniorów. Celem projektu jest stworzenie i udostępnienie miejsca dla odbiorców, chcących rozwijać swoją aktywność kulturową, będąc również jej głównymi twórcami -niezależnie od wieku. Nie da się ukryć, że w tej kwestii dość istotną rolę odgrywa właśnie umiejscowienie, warunki i potencjał drzemiący w skrupulatnym doborze instruktorów. To właśnie ich zaangażowanie i inicjatywa będzie inspirować i motywować uczestników projektu do kreatywnego działania.

Sztuka integracji międzypokoleniowej

BSM zależy na stworzeniu miejsca, w którym możliwa będzie realizacja sztuki integracji międzypokoleniowej. Warto podkreślić, że Gryfno Kofeina nr 36 jest również szansą dla jednostek wykluczonych z możliwości uczestnictwa w kulturze. Z jakich powodu? Cóż, między innymi z powodu bezrobocia, braku środków stałego dochodu, samotnej egzystencji osób starszych czy ich słabej kondycji, sprawności psychofizycznej i ruchowej (wynikającej z tzw. „trzeciego wieku”).

Ambitne wyzwanie

Spółdzielnia skupiła swoją uwagę na najbardziej zróżnicowanych grupach społecznych. W efekcie BSM stworzyła dla nich projekt, który stanowił dla samej spółdzielni trudne wyzwanie, ale też i ambitne. Tworząc tak wyjątkową inicjatywę, BSM bardzo mocno skupiła się na odczytywaniu potrzeb, sygnalizowanych przez Mieszkańców Bytomia. Co za tym idzie, poprzez właściwą analizę potrzeb, BSM stworzyła program bezpłatnych warsztatów plastycznych, malarskich, mozaiki artystycznej, florystycznych, muzykoterapii, choreoterapii oraz możliwość uczestnictwa w zajęciach:

  • taneczno-wokalnych,
  • fotograficznych,
  • baristycznych,
  • psychologicznych,
  • relaksacyjno-pielęgnacyjnych,
  • ruchowo-relaksacyjnych,
  • jogi,
  • gimnastyki rehabilitacyjnej,
  • gier turniejowych,

a także udziału w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wernisażach i wystawach. Dla przyszłych uczestników zostały przygotowane bloki tematyczne, dostosowane do indywidualnych zainteresowań i możliwości. W efekcie projekt umożliwi im dyskusję i udział w interesujących przedsięwzięciach kulturalnych. Zajęcia warsztatowe to szansa na budowanie szeroko pojętej edukacji i relacji, które przełamią bariery w komunikacji pomiędzy światem osób młodszych i starszych.

Zajęcia dla seniorów

Nie od dziś wiadomo, że osoby starsze stanowią główny filar w wychowaniu dzieci w wielu rodzinach. To właśnie oni stoją na straży, dbają o wartości i tradycje rodzinne, często są mentorami wskazującymi dobry kurs w życiu każdego członka rodziny. Poprzez spotkania, które umożliwiają zajęcia warsztatowe w ramach projektu, zawsze stworzą się wspólne relacje. Inspirującym przykładem jest relacja pomiędzy mistrzem (osobą starszą), a uczniem (dzieckiem) - wydaje się ona najbardziej naturalna i oczywista. Dodatkowo stworzenie miejsca z atmosferą bezpieczeństwa, szacunku, akceptacji i zaufania, będzie miało wpływ na kształtującą się osobowość młodego człowieka.

Warto zainspirować młodszą generację i zachęcić ją do czerpania korzyści, jakie niesie bliski kontakt z osobami starszymi. Niewątpliwie jest to szansa na kontynuowanie wychowania potomków w wartościach i tradycji z których, wyrastały poprzednie pokolenia. Pielęgnując tę spuściznę, możliwa jest budowa prawidłowych wzorców dla późniejszych relacji dzieci oraz kształtowania ich poczucia odpowiedzialności i troski, o bliskie im osoby. Po drugiej stronie medalu stają Seniorzy, którzy czerpią korzyści z beztrosko spędzonego czasu z młodszymi osobami, często otrzymując w zamian motywację do dalszego życia, odzyskując przy tym tak ważną wiarę i radość.

Każdy głos ma znaczenie!

Projekt Gryfno Kofeina nr 36 stanowi poważną i przemyślaną ofertę, którą tradycyjnie wspiera Zarząd Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W dniach wyborów, bytomianie powinni oddać swój głos na najlepszy projekt - Gryfnej Kofeiny nr 36, czyli dawkę pozytywnej i kreatywnej energii. Osoby odpowiedzialne za stworzenie projektu wierzą, że w ludzkiej naturze drzemią dwie potężne siły jakimi, są własny interes i troska o innych.

Gryfno Kofeina nr 36 – projekt, który łączy pokolenia. Nie czekaj i weź udział w głosowaniu BO!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon