Bytom na pomoc Ukrainie. Ruszyły zbiórki charytatywne

Jak mogę pomóc Ukraińcom, którzy utknęli w strefie wojny lub tym, którzy uciekli przed rosyjską agresją do naszego kraju? - takie myśli pojawiają się w głowach wielu z nas. Ci wszyscy bytomianie, którzy chcieliby wesprzeć Ukrainę, mogą przyłączyć się do akcji organizowanej przez miasto Bytom. Zbierane są dary rzeczowe i pieniądze, natomiast potrzebne są też noclegi, przewozy i miejsca pracy dla uchodźców.

Ewa Zielińska
Bytomianie solidarni z ukraina40
- Widzimy jak dramatyczna jest sytuacja, dlatego podejmujemy konkretne działania bez zbędnej zwłoki. W działania te zaangażowane są wszystkie służby miejskie, począwszy od pomocy społecznej, po bazę szkół, internatów, ośrodka interwencji kryzysowej, poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego, ale też trzeci sektor i osoby prywatne - powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Punkt informacyjny dla uchodźców w Bytomiu

Władze miasta uruchomiły w Urzędzie Miejskim specjalny punkt informacyjny dla uchodźców - zarówno tych, którzy już dotarli do Bytomia, jak i tych, którzy dopiero chcą tu przyjechać. W pokoju 119 na parterze gmachu przy Parkowej 2 otrzymają oni wszelkie informacje, jaką pomoc mogą otrzymać w Bytomiu. Punkt jest dostępny w godzinach funkcjonowania urzędu.

Informacje są udzielane również telefonicznie pod numerem 32 786 81 19 (od 7:30 do 15:00) lub całodobowo pod numerem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie 664 163 967. Pytania można też przesyłać na specjalny adres e-mail ukraina@um.bytom.pl.

Pomoc dla Drohobycza i Żytomierza

W Lokalu w Bytomiu, czyli centrum organizacji pozarządowych znajdującym się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Sobieskiego 3 zorganizowano Centrum Wolontariatu, gdzie można zgłaszać się z darami. Stamtąd trafią one do miast partnerskich Bytomia na Ukrainie: Drohobycza i Żytomierza. Zbierane są przede wszystkim środki opatrunkowe i medyczne, w tym chusty trójkątne, bandaże 10 cm i 15 cm, gazy metrowe i 0,5 metra, koce termiczne, opatrunki Ashermana, opatrunki osobiste, szyny Kramera, stazy taktyczne, stazy zwykłe, wenflony, strzykawki, igły, zestawy do przetoczeń, worki samorozprężalne, środki odkażające rany np. Octenisept, PWE, NaCl, leki przeciwbólowe, tccc opatrunki, plastry, nici chirurgiczne. Ponadto można tam przynosić także nowe pościele, koce, odzież dla dzieci i kobiet, środki higieny osobistej, długoterminową żywność i butelkowaną wodę.

Od przyszłego tygodnia zostaną również uruchomione zbiórki w czterech bytomskich szkołach:

  • SP 45 w Szombierkach (ul. Zakątek 20)
  • SP 23 na Stroszku (ul. Wojciechowskiego 23)
  • SP 21 w Karbiu (ul. Worpie 14)
  • SP nr 26 w Miechowicach (ul. Nickla 19)

Szkolne punkty zbiórek będą działać od 7:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku. Informacje na temat zbiórek są udzielane pod numerami 32 386 33 47 (czynny od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku) oraz 32 786 84 60 (od 15.00 do 21.00 od poniedziałku do piątku oraz w weekendy). Działa też informacyjny adres e-mail pomocukrainie@um.bytom.pl.

Zbiórka pieniędzy dla Ukraińców

Oprócz darów rzeczowych rozpoczęto również zbiórkę funduszy na utrzymanie uchodźców. Urząd Miejski w Bytomiu uruchomił specjalny numer konta, na który można wpłacać darowizny: 61 1560 1049 2103 0087 3558 0011 z dopiskiem „Darowizny na zabezpieczenie pobytu uchodźców z Ukrainy”.

Ponadto Fundacja PETRALANA posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego zbiera pieniądze na zakup ambulansu dla Drohobycza, który jest potrzebny do transportowania chorych i rannych. Wpłaty można dokonywać na konto 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709 z dopiskiem „Ambulans dla Drohobycza”

Własną zbiórkę na portalu Zrzutka.pl uruchomiło także Stowarzyszenie Mecenasi Kultury. Celem jest przekazanie funduszy dla organizacji udzielających pomocy na Ukrainie oraz ośrodków, które przyjmą uchodźców wojennych w Polsce.

- Nie chcemy, by miały miejsce sytuacje, w których ludzie będą umierali z głodu lub z powodu braku dostępu do opieki medycznej, dlatego rozpoczynamy zbiórkę już teraz. Zachęcamy do włączenia się w naszą akcję i jej wspieranie. Mamy nadzieję, że skala cierpienia tych niewinnych ludzi będzie jak najmniejsza, jednak musimy być przygotowani na czarne scenariusze, które, jak się okazuje, mogą stawać się rzeczywistością - apeluje Marcin Gad, prezes stowarzyszenia.

Praca dla uchodźców

Ukraińcy, którzy znajdą schronienie w Bytomiu najpewniej będą musieli zostać tu na dłużej. Z tego względu, by móc się utrzymać, potrzebna jest dla nich praca. Punkty pomocy dla Ukrainy zbierają też informacje o zakładach pracy, które są gotowe przyjąć uchodźców.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon