Bytom przejął teren "Szybu Południowego" dawnej kopalni Miechowice

Spółka Restrukturyzacji Kopalń oficjalnie przekazała miastu Bytom położony na granicy z Zabrzem teren tzw. „Szybu Południowego” dawnej KWK Miechowice. Miasto chce wykorzystać obszar dla rekreacji, celów związanych z turystyką i edukacją.

UM Bytom
Wlot do szybu Południowego w Bytomiu Miechowicach

Przekazanie terenu „Szybu Południowego” zostało potwierdzone zawartą w środę (9 lutego) notarialną umową darowizny. Na jej mocy Bytom przejął prawo użytkowania wieczystego 4 działek o łącznej powierzchni 2,3 ha. Jak poinformowała SRK wartość rynkowa przekazanego Bytomiowi obszaru oszacowana została na milion złotych.

Po „Szybie Południowym” dawnej KWK Miechowice (a jeszcze wcześniej kopalni „Prusy”) i towarzyszącej mu infrastrukturze dziś już nie ma śladu. Pamiętający początki XX wieku szyb od lat 30-tych minionego stulecia nie był już użytkowany, a finalnie został zasypany, a wlot do niego zabezpieczony żelbetonową płytą. Teren prawdopodobnie nie jest uzbrojony w sieć elektryczna, gazowa, czy kanalizacyjną.

- Zgodnie z podpisaną umową, tereny od SRK zostały przejęte przez gminę Bytom na cele związane z m.in.: utworzeniem przestrzeni rekreacyjnej, edukacyjnej i turystycznej. W pierwszej kolejności chcemy ten teren prawidłowo zabezpieczyć – zapowiada bytomski ratusz i przypomina, że to kolejny teren przejęty od SRK przez miastu w ciągu ostatnich miesięcy (ostatnio przejęto fragmenty 8 dróg).

Na temat zasypanego przez Niemców pod koniec II wojny światowej dawnego szybu Południowego krąży wiele historii i miejskich legend, dotyczących skarbów, czy dokumentów, które jakoby miałaby być w nim ukryte. W tym kontekście wymienia się akta katowickiego Gestapo, dzieła sztuki lub zrabowane przez Niemców złoto i kosztowności. Spekulacji tych nigdy nie udało się jednak potwierdzić.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT