Wzrośnie znaczenie ulicy Węglowej
Ulica Węglowa ma ok. 1,4 kilometra długości. Biegnie równolegle do obwodnicy północnej na odcinku od ul. Zachodniej do Strzelców Bytomskich. Obecnie nie ma dużego znaczenia. Znajduje się przy niej kilka niedużych firm, cmentarz i ogródki działkowe, lecz w nieodległej przyszłości ma pełnić bardzo istotną rolę dla lokalnej gospodarki.
Po południowej stronie ulicy na obszarze aż 26 hektarów powstaje właśnie centrum logistyczne Panattoni. Zostanie tam wybudowana ogromna hala o powierzchni 132 200 mkw. i na 12 metrów wysokoa, która ma spełniać najwyższe standardy z zakresu zrównoważonego budownictwa i uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Głównym najemcą obiektu będzie polska hurtownia opon, felg, kół i akcesoriów motoryzacyjnych Latex Opony. Firma zajmie aż 100 tysięcy metrów kwadratowych.
- Decyzja o wyborze Panattoni Park Bytom była podyktowana możliwością dalszego rozwoju w regionie, w którym działamy od lat. Kluczowe znaczenie ma dla nas konsolidacja operacji logistycznych na Śląsku w jednej lokalizacji oraz bliskość naszego głównego magazynu w Rudzie Śląskiej – zrealizowanego również przez Panattoni. Nowy obiekt daje nam ponadto możliwość dostosowania do specyfiki naszej branży, w tym wymogów związanych ze składowaniem opon, a także bardzo dobre skomunikowanie inwestycji z kluczowymi szlakami transportowymi - powiedział prezes zarządu Latex Opony Tomasz Groehl.
Budowa kompleksu magazynowego przy ul. Węglowej będzie kosztować ponad 28 milionów euro. Generalnym wykonawcą inwestycji została firma Mirbud. W ostatnich tygodniach zorganizowano plac budowy i rozpoczęto prace w terenie.
Połowa drogi została zmodernizowana. A co z resztą?
W latach 2022 - 2023 miasto Bytom przeprowadziła przebudowę ok. 500-metrowego odcinka ulicy Węglowej pomiędzy ul. Strzelców Bytomskich a Topolową. W ramach prac wykonano nową nawierzchnię drogi, oświetlenie, miejsca postojowe oraz ciąg pieszo-rowerowy. Inwestycja kosztowała 2,4 mln zł, z czego 1,85 mln zł pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Dalsza część ulicy jest w fatalnym stanie technicznym. Asfalt jest w stanie rozsypki, a w wielu miejscach są duże, głębokie dziury. Jak się dowiedzieliśmy ten fragment też ma się wkrótce doczekać modernizacji.
- Przebudowa ul. Węglowej na odcinku pomiędzy ul. Topolową i ul. Zachodnią zostanie zrealizowana przez Inwestora prowadzącego inwestycję przy ul. Węglowej i na jego koszt - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Szczegółowy termin rozpoczęcia i zakończenia prac zostanie ustalony z Inwestorem, w oparciu o stosowną umowę - dodał.
Może Cię zainteresować:


