Bytomska Nike do renowacji. Po latach ekspozycji bogini wymaga liftingu. Miasto pozyskało dotację

W mitologii greckiej Nike była boginią zwycięstwa, opiekunką wojowników i sportowców. Wychodzi na to, że i ta bytomska doczeka się małej wygranej, bo miasto właśnie pozyskało środki na renowację.

Bytomska Nike do renowacji

Zdobiąca niewielki skwer przy skrzyżowaniu Alei Legionów z ulicą Strzelców Bytomskich plenerowa rzeźba Nike zostanie wyremontowana. Miejski Zarząd Dróg i Mostów otrzymał ponad 45,5 tys. zł dofinansowania na renowację rzeźby w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. ,,Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024". Środki pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny miasta wyniesie nieco ponad 8 tys. zł. Łączy koszt renowacji to 54 tys. zł.

Jak informuje Urząd Miasta, po latach ekspozycji na deszcz i wiatr rzeźba wymaga pilnego remontu. W pierwszej kolejności Nike zostanie poddana zabiegowi dezynfekcji, polegającym na usunięciu zielonych nalotów, a następnie wzmocniona za pomocą preparatów krzemianowych. Wszystkie pęknięcia i ubytki będą uzupełnione. Całość zostanie scalona kolorystycznie farbami laserunkowymi na bazie spoiwa szkła wodnego.

Bogini wymaga liftingu

Autorem i wykonawcą rzeźby był regionalny artysta-rzeźbiarz Joachim Krakowczyk. Nike jest realizacją artystyczną utrzymaną w charakterze transformacji figuratywnej lat 60. i 70. XX wieku. Wykonana jest ze sztucznego kamienia i przedstawia antyczną boginię o rozwianych włosach, której uniesione ręce przekształcają się w skrzydła.

Tułów postaci ukształtowany jest umownie i ma charakter falującej smukłej bryły. Rzeźba nacechowana jest delikatnością i subtelnością rozwiązań formalnych. Przypomina młode drzewo targane wichurami.

Slaskie manewry 1

Może Cię zainteresować:

Gotowi na pojedynek czołgu z samochodem osobowym?

Autor: Maciej Poloczek

06/06/2024

Vi swiatowy zjazd bytomian 2

Może Cię zainteresować:

VI Światowy Zjazd Bytomian na 770. urodziny miasta. Co w programie? Czy na rynku uda się pobić rekord?

Autor: Redakcja Bytomski

06/06/2024

Fragment próby opery Don Giovanni

Może Cię zainteresować:

Wypad do Opery Śląskiej z okazji urodzin Bytomia? Będą darmowe bilety na spektakl Don Giovanni

Autor: Aleksandra Szlęzak

04/06/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon