VI Światowy Zjazd Bytomian na 770. urodziny miasta. Co w programie? Czy na rynku uda się pobić rekord?

W dniach 7-9 czerwca 2024 r. odbędzie się VI Światowy Zjazd Bytomian. Zjazd jest organizowany co dwa lata, aby pielęgnować tradycje otwartości i gościnności miasta.

Koncert na otwarcie

Tegoroczną edycję otworzy tradycyjny koncert „Bytom dla bytomian”, który rozpocznie się w piątek 7 czerwca o godz. 17:00 w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Na scenie wystąpią:

  • Marta Król – wokalistka jazzowa,
  • Oliwia Skrzypczyk – multiinstrumentalistka, wokalistka, tancerka, aranżerka,
  • Ewa Uryga – wokalistka jazzowa, popowa, soulowa i gospelowa.

Artystkom towarzyszyć będzie Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Filipa Hugeta. Bezpłatne wejściówki można odebrać w sekretariacie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu (ul. Moniuszki 17).

Czy na rynku uda się pobić rekord?

Kilka godzin wcześniej, w samo południe o godz. 12:00, bytomski rynek wypełni się muzykami, którzy podejmą próbę pobicia rekordu - równoczesnego odegrania ,,Sto lat" przez 770 osób, specjalnie na 770. urodziny Bytomia. Zgłosić się może każdy kto potrafi zagrać na jakimś instrumencie melodię „Sto lat”. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo pod adresem: mybytomianie@wp.pl.

- Do udziału w happeningu zgłosiło się już ponad 500 osób. Czekamy na 270 pozostałych. Niewykluczone, że tym samym pobijemy rekord. Kilka lat temu do Wrocławia zjeżdżali muzycy z całego kraju, by zagrać „Hej, Jude” Beatlesów. W tym roku zapraszamy do naszego miasta - mówi Piotr Koj ze Stowarzyszenia MyBytomianie.

Co jeszcze w programie?

„Bytom - jak to było za bajtla” - to wystawa fotograficzna, której wernisaż zaplanowany jest na sobotę 8 czerwca o godz. 12:00 w Galerii Rotunda przy placu Sobieskiego. Odbędą się również dwa spacery po mieście, które poprowadzi Teresa Ebis - blogerka, pasjonatka bytomskiej architektury. Pierwszy wyruszy w sobotę 8 czerwca o godz. 10:00 śladem bytomskiego herbu.

W niedzielę 9 czerwca o godz. 10:00 rozpocznie się z kolei spacer pod hasłem ,,Ceramiczny Bytom" (zapisy na mybytomianie@wp.pl). O godz. 11:00 będzie można wziąć udział w grze miejskiej ,,Bytomski Szlak Kobiet", z poszukiwaniem znanych i mniej znanych kobiet związanych z Bytomiem. Udział w grze jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez formularz.

Fragment próby opery Don Giovanni

Może Cię zainteresować:

Wypad do Opery Śląskiej z okazji urodzin Bytomia? Będą darmowe bilety na spektakl Don Giovanni

Autor: Aleksandra Szlęzak

04/06/2024

Uczniowie w bytomiu zbieraja na radiowezel

Może Cię zainteresować:

Bytom: Trwa zbiórka na radiowęzeł w Szkole Podstawowej nr 51. Uczniowie chcą spełnić swoje marzenie

Autor: Redakcja Bytomski

04/06/2024

Przebudowa wiaduktow bytom

Może Cię zainteresować:

Kolejarze pozamykają przejazdy pod wiaduktami. Będą objazdy

Autor: Daniel Lekszycki

05/06/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon