Bytomska parafia wyłudziła miliony z Unii Europejskiej. Zarzuty usłyszał m.in. były proboszcz

Ujawniono nieprawidłowości w jednym z bytomskich kościołów. W ramach unijnego wsparcia - w parafii św. Jacka zrealizowano kosztowne remonty. Po fakcie, okazało się, że przyznane środki finansowe - po prostu nie powinny trafić na konto kościoła. Wszystko z powodu… całkowitego braku wkładu własnego. Do zwrotu jest blisko 30 mln zł!

strona internetowa parafii
Kościół św. Jacka

Unijne pieniądze przyznaje się na unijnych zasadach. I tak, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w parafii św. Jacka w Bytomiu, przeprowadzono dwie duże inwestycje związane z modernizacją świątyni. Wyremontowano m.in. ściany, boazerię, stropy, dach, elewację, instalację elektryczną czy wieże północną.

Trzeba mieć wkład własny

W przypadku uzyskania takiego zewnętrznego dofinansowania, beneficjenci unijnych programów, jeszcze przed podpisaniem konkretnej umowy o przekazaniu środków finansowych - są zobowiązani do potwierdzenia zabezpieczenia wkładu własnego. Takie dokumenty, w 2018 roku - przedstawiła także bytomska parafia. W toku postępowań, ustalono jednak, że bank obsługujący św. Jacka - nie potwierdził depozytów na konkretne kwoty. To znaczy, że zarządzający w tym czasie parafią - dopuścili się oszustwa i przedstawili niezgodne z prawdą informacje.

Interwencja urzędu marszałkowskiego

Takie unijne finansowanie, parafie czy inne podmioty - otrzymują w ramach środków przyznawanych urzędom marszałkowskim. Tak było również w przypadku kościoła św. Jacka w Bytomiu. Gdy o nieprawidłowościach związanych z praniem brudnych pieniędzy, dowiedział się zarząd województwa - podjęto decyzję o rozwiązanie umów na przyznane dofinansowania. I tak, na mocy podjętej w kwietniu 2025 uchwały - wszczęto postępowanie administracyjne o takim zwrocie. Teraz, parafia ma do oddania ponad 27,3 mln zł. Oczywiście z odsetkami.

Ksiądz proboszcz z zarzutami

W sprawie nieprawidłowości w parafii św. Jacka w Bytomiu, równoległe postępowanie prowadzi także Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Takie działania podjęto na podstawie zawiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o niezgodne z prawdą rozliczanie dotacji w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zarzuty (oszustwo, pranie brudnych pieniędzy, posługiwanie się podrobionymi dokumentami i przywłaszczenie mienia) w tej sprawie przedstawiono 10 osobom związanym z kościołem i remontami, przeprowadzonymi za wyłudzone pieniądze. Wśród nich jest były proboszcz.

Wizualizacja terenu przy ul Zabrzanskiej 2 Bytom

Może Cię zainteresować:

Nowa atrakcja turystyczno-edukacyjna powstanie przy Wzgórzu Św. Małgorzaty w Bytomiu

Autor: Aleksandra Szlęzak

06/05/2025

W Bytomiu powstaną velostrady

Może Cię zainteresować:

Ścieżki rowerowe w Bytomiu? Nie ma (prawie). Ale powstaną aż dwa odcinki velostrad

Autor: Aleksandra Szlęzak

05/05/2025

Muzeum Gornoslaskie budynek glowny 811355 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Metamorfoza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Modernistyczny gmach ma wyglądać jak w 1932 roku

Autor: Aleksandra Szlęzak

01/05/2025

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama