A jeśli o początku mowa, to ten bytomski - umiejscowić można dokładnie na Wzgórzu Św. Małgorzaty. Dziś, to miejsce, które odwiedzają lokalni parafianie. Oprócz kościoła, znajduje się tam także jedna z najstarszych w mieście nekropolii, a także Dom Misyjny Księży Werbistów.
Powrót do źródeł
Przez lata, na terenach przy dzisiejszej ul. Zabrzańskiej, funkcjonowało także Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Korzystający z pobliskiej linii tramwajowej, z całą pewnością kojarzą zabytkowy i zapomniany obiekt, tuż za przystankiem Bytom Łagiewnicka. To budynek spalarni odpadów przy dawnej, biologicznej oczyszczalni ścieków. Warto podkreślić, że taki obiekt powstał na początku XX wieku i był jednym z pierwszych tego typu w Europie. Teraz, dzięki wspólnym staraniom miasta i Bytomskich Wodociągów - zabytek czeka zasłużona rewitalizacja. A z czasem - nadanie zupełnie nowej funkcji.
Nowa nazwa, identyfikacja wizualna i siedziba spółki
Przy ul. Zabrzańskiej, rozpoczęły się już pierwsze prace związane z remontem zabytkowego budynku biurowego. Wszystko po to, by pracownicy administracyjni - byli po prostu bliżej bazy technicznej. Zgodnie z założeniem, Bytomskie Wodociągi - swoją siedzibę (obecnie pl. Kościuszki) mają zmienić jeszcze w tym roku. Sam projekt wart jest ponad 4,8 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oprócz zmiany nazwy (dawne Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne), przedsiębiorstwo może pochwalić się także świeżą identyfikacją wizualną. Nowe logo to projekt autorstwa Joanny Katańskiej i Medusa Group, czyli bytomskiej pracowni architektonicznej stworzonej przez Przemo Łukasika.
Przemo Łukasik i HYDROZAGADKA
Po zakończeniu wszystkich prac przy budynku biurowym, Bytomskie Wodociągi rozpoczną realizację kolejnego projektu. Zgodnie z założeniem, według koncepcji opracowanej przez Medusa Group - w Bytomiu ma powstać interaktywne centrum edukacyjne z wodą w roli głównej, a także nowy park kieszonkowy. A wszystko to, właśnie w zmodernizowanym budynku dawnej spalarni śmieci. Nową przestrzeń, sąsiadującą z zapleczem technicznym spółki zaopatrującej miasto w wodę, odwiedzać będą mogli nie tylko mieszkańcy, ale przede wszystkim - dzieci i młodzież.
- To miejsce, w którym prowadzone będą warsztaty edukacyjne związane z hydrologią, z wodą, z fizyką cieczy. Przestrzeń o charakterze edukacyjnym, która wyniesiona zostanie także poza pawilon. Od strony ul. Łagiewnickiej, powstanie park technologiczny, na terenie którego prezentowane będą urządzenia zgromadzone przez Bytomskie Wodociągi. Wyciągi, zasuwy. To wszystko, czego oczy nie widzą… - tłumaczy Przemo Łukasik.
Zagospodarowanie i nadanie nowej funkcji obiektom przy byłej Oczyszczalni Ścieków Śródmieście przy ul. Zabrzańskiej/Łagiewnickiej w Bytomiu, ma kosztować blisko 54 mln zł. Dofinansowanie do realizacji inwestycji pozyskane zostanie ze środków unijnych, w ramach działania związanego z ponownym wykorzystaniem terenów poprzemysłowych.

Może Cię zainteresować:
Netflix kręci kolejny serial w Bytomiu. Ekipa techniczna szykuje już plan filmowy

Może Cię zainteresować:
Ścieżki rowerowe w Bytomiu? Nie ma (prawie). Ale powstaną aż dwa odcinki velostrad

Może Cię zainteresować: