Dawny hotel przy Dworcowej na sprzedaż. Dotąd nie było chętnych

Budynek hotelu Pionier przy rewitalizowanej ulicy Dworcowej trafił na sprzedaż. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych już kilkakrotnie próbowało go zbyć. Jak dotąd bezskutecznie, co może dziwić, bo to piękna i dobrze położona kamienica.

Obecnie w kamienicy przy ul. Dworcowej 19 mieszczą się biura różnych firm, jednak pierwotnie budynek pełnił funkcję hotelu. Jak dowiadujemy się z Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury, wzniesiono go jeszcze pod koniec XIX wieku na planie zbliżonym do kwadratu, lecz w 1905 roku został rozbudowany według projektu Franza Stozika o wschodnie skrzydło i nadbudowano trzecie piętro, ujednolicając przy okazji elewację w stylu secesyjnym. Ostatnia kondygnacja jest nieco wycofana do tyłu, dzięki z dwóch stron utworzono duże tarasy z widokiem na ulicę. Z kolei narożnik kamienicy przykrywa hełm, za którym niegdyś znajdowała się wieżyczka.

Nazwa działającego tam hotelu kilkakrotnie ulegała zmianie; Nowak's Hotel (od nazwiska właściciela), Reichshof, Europahof. Po II wojnie światowej przemianowano go na Hotel Pionier, lecz od końca lat 90-tych już nie można w nim znaleźć noclegu. Wciąż jednak jego właścicielem jest Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych wchodzące w skład Polskiego Holdingu Hotelowego, ale spółka od lat wyzbywa się majątku i obecnie skupia swoją działalność wyłącznie na jednym obiekcie - położonym w pobliżu Spodka Hotelu Katowice. Na początku tego roku, po wielu nieudanych próbach sprzedaży, firmie w końcu udało się znaleźć kupca dla zabrzańskiego hotelu Admiralpalast, natomiast w 2016 r. sprzedała katowicki Hotel Polonia. W obu przypadkach budynki trafiły do samorządów lub kontrolowanych przez nie podmiotów.

Hotel Pionier o 400 tysięcy taniej

Równocześnie z próbami sprzedaży wspomnianych hoteli WPUT starało się sprzedać bytomskiego Pioniera. Ostatnie akcje odbyły się w październiku i listopadzie, ale nikt nie zdecydował się na zakup budynku. Na 18 stycznia 2023 r. zaplanowano kolejną próbę sprzedaży. Inwestorów ma zachęcić obniżenie ceny wywoławczej o 400 tys. zł do poziomu 2,2 mln zł.

Przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego działek o łącznej powierzchni 570 m2 oraz prawo własności budynku o powierzchni użytkowej 1 613,26 m2. Kamienica jest wyposażona w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, alarmową, centralnego ogrzewania z kotłownią gazową oraz wentylację mechaniczną. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego obszar ten jest przeznaczony pod zabudowę usługowo-mieszkaniową z przewagą usług. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Więcej informacji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej WPUT.

Nowe życie ulicy Dworcowej

Obecnie ulica Dworcowa przechodzi długo wyczekiwaną rewitalizację. Dzięki unijnym dotacjom przebudowywana jest zarówno nawierzchnia deptaka, jak i 11 położonych przy nim kamienic. Dzięki tym zabiegom ulica znów stanie się atrakcyjna dla mieszkańców i przedsiębiorców. Dworcowa zostanie podzielona na trzy strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych firm, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura oraz strefę ruchu. Będą nowe zieleńce, rośliny w donicach, pergole, ławki i kosze na śmieci. Ruch samochodów zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum.

Co więcej, niedawno ukończono modernizację linii kolejowej z Bytomia do Zabrza i trwa przebudowa torów z Chorzowa do Tarnowskich Gór. Czas przejazdu pociągiem do Gliwic już uległ znaczącemu skróceniu i trwa zaledwie 17 (!) minut, a po zakończeniu prac na linii 131 również będzie można bardzo szybko dojechać do Katowic. Ponadto dzięki odbudowie szlaku z Tarnowskich Gór do Zawiercia już w przyszłym roku Bytom zyska kolejowe połączenie z lotniskiem w Pyrzowicach.

Te wszystkie inwestycje mogą przyczynić się do odzyskania przez ulicę Dworcową jej dawnego statusu. Miejmy nadzieję, że również zyska na tym dawny Pionier.

Bytom Remontowane kamienice na Dworcowej

Może Cię zainteresować:

Architektura Bytomia, którą w końcu można się chwalić. Kamienice przy Dworcowej znowu są piękne

Autor: Maciej Poloczek

12/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon