Dwie kamienice w cenie mieszkania. Ktoś się skusi?

Miasto Bytom po raz kolejny ogłosiło przetargi na sprzedaż dwóch kamienic położonych w ścisłym centrum, zaledwie 100 metrów od Rynku. Czy tym razem znajdą się chętni?

Mariacka4 krakowska4

O zamiarze sprzedaży kamienic przy ul. Krakowskiej 4 i Mariackiej 4 pisaliśmy w minionych miesiącach. Oba budynki znajdują się w obrębie średniowiecznego układu urbanistycznego Bytomia. Pierwszy z nich jest oddalony od Rynku jedynie o ok. 50 metrów, zaś drugi o niecałe 100 m. Pomimo tak atrakcyjnej lokalizacji nieruchomości są oferowane w zaskakująco niskich cenach, a jednak już kolejny raz konieczne było powtórzenie przetargu, ponieważ we wcześniejszych nie złożono żadnych ofert kupna.

Taniej o ponad 100 tys. zł

Obecny przetarg na sprzedaż prawa własności XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Mariackiej 4 jest już trzecim z kolei. Budynek próbowano już sprzedać w marcu i czerwcu, lecz bezskutecznie. Pierwotnie miasto oferowało go w cenie 250 tysięcy złotych - obecnie stawkę wywoławczą obniżona do zaledwie 125 tys. zł.

Skąd tak niska cena? Kamienica jest niewielka, a do tego stoi na równie małej działce. Sam budynek ma 357,62 m2 powierzchni użytkowej, natomiast parcela, na której stoi ma 214 m2. Z racji położenia w gęsto zabudowanym centrum tamtejsze lokale są słabo nasłonecznione, co można by poprawić wyburzając oficynę, ale wówczas jeszcze bardziej zmniejszyłaby się dostępna powierzchnia użytkowa.

Co więcej budynek przy Mariackiej posiada wady techniczne, którym nabywca musiałby stawić czoła. Mowa o konieczności remontu dachu, konstrukcji krużganków prowadzących do lokalów w oficynie oraz schodów, które są złamane pomiędzy parterem a pierwszym piętrem. Tymczasem wszelkie przebudowy, rozbudowy, wyburzenia i modernizacje muszą być uzgadniane ze służbami konserwatorskimi, ponieważ kamienica wchodzi w skład kwartału wpisanego do rejestru zabytków. Najlepiej więc, gdyby trafiła w ręce inwestora, który jest świadom wyzwań związanych z historyczną zabudową i jest w stanie im podołać.

Udział, nie całość

W przypadku kamienicy przy ulicy Krakowskiej 4 miasto organizuje przetarg już po raz drugi w tym roku, natomiast wcześniej aż trzykrotnie próbowano ją sprzedać. Co istotne, oferta obejmuje jedynie udział w nieruchomości (663/1000), na który składa się 7 lokali spośród wszystkich 11. Łączna powierzchnia mieszkań stanowiących przedmiot przetargu wynosi 340,99 m2, a wraz z pomieszczeniami przynależnymi 467,74 m2.

Krakowska 4 również znajduje się w złym stanie technicznym i stąd też wynika niska cena wywoławcza nieruchomości - 187 500 zł. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą wykonanie robót zabezpieczających ścianę szczytową kamienicy i jej wykonanie będzie konieczne, by można było użytkować lokale znajdujące się w oficynie. Należy przy tym podkreślić, że w budynku zawiązana została wspólnota mieszkaniowa, która odpowiada za utrzymanie części wspólnych.

By przystąpić do przetargu oferenci muszą wpłacić wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej w terminie do 30 października (Krakowska 4) lub do 6 listopada (Mariacka 4). Przetargi natomiast odbędą się 3 i 10 listopada. Więcej informacji na temat powyższych przetargów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Bytom kwietniewskiego iluminacja 11

Może Cię zainteresować:

Inni mają ogrody czy parki świateł, a Bytom ma kamienicę świateł! Oto iluminacja miejsca integracji mieszkańców przy Kwietniewskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

21/10/2023

Wyremontowana kamienica przy ul. Siemianowickiej 29

Może Cię zainteresować:

Bytom remontuje kamienice. Nowi lokatorzy już odbierają klucze

Autor: Daniel Lekszycki

11/10/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon