Galeria sztuki SqArt Gallery w dawnej fabryce garniturów w Bytomiu. Otwarcie 2 sierpnia

2 sierpnia wernisażem wystawy prac Moniki Ślósarczyk zainauguruje działalność nowa galeria sztuki w Bytomiu - SqArt Gallery. Właściwie będzie to reaktywacja tej galerii w siedzibie jednej z najbardziej rozpoznawalnych miejscowych marek „Bytom”, położonej obecnie w Bytom Square.

2 sierpnia w Bytomiu zostanie reaktywowana galeria sztuki SqArt, obecnej na kulturalnej mapie Śląska od 2018 roku. W SqArt pojawią się dzieła czołowych twórców sztuki współczesnej zarówno polskiej, jak i światowej.

Reaktywacja galerii sztuki SqArt

Będzie można zobaczyć prace:

  • Rafała Olbińskiego,
  • Leona Tarasewicza,
  • Romana Nowotarskiego,
  • Jerzego Handermandera,
  • Jerzego Dudy-Gracza,
  • Igora Mitoraja,
  • a nawet największego ekscentryka w malarstwie europejskim Salvadora Dali.

Docelowo galeria będzie mieć aż 400 m2 powierzchni. Znajduje się w Bytom Square przy ul. Wrocławskiej, czyli w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowała fabryka garniturów pod marką "Bytom".

- Nasze miasto już dawno przestało być symbolem pogórniczej szarzyzny. Mamy wspaniałą Operę Śląską oraz świetny Teatr „Rozbark”. W tej kulturalnej przestrzeni galerie sztuki są niezwykłym symbolem propagowania i kontemplacji sztuki – mówi Olgierd Lizoń, prezes Bytom Square.

SqArt Gallery po kilkunastu wystawach m.in. Andrzeja Strumiłły, Lecha Majewskiego czy Bartosza Frączka zaprezentuje wystawę malarstwa Moniki Ślósarczyk, ostatniej dyplomantki rektora ASP w Krakowie prof. Jana Szancenbacha, która na wielkich płótnach potrafi w nieprzeciętny sposób uchwycić zwykłe momenty codzienności.

Dzieła sztuki w dawnej fabryce garniturów

Plany galerii są bardzo ambitne. Jej pomysłodawcy zamierzają co miesiąc organizować wystawy czasowe, na których będą prezentowane obrazy, grafiki, rzeźby i wszelkie inne dzieła zarówno twórców o światowej klasie, jak i obiecujących artystów z Polski, a przede wszystkim Śląska.

Dla artystycznej przestrzeni wykorzystane zostaną w niedalekiej przyszłości znajdujące się w podziemiach schrony, zbudowane w minionym wieku. W czasach kiedy istniejące od 1945 Zakłady Przemysłu Odzieżowego Bytom były zakładem zmilitaryzowanym. Szyto tu mundury dla wojska, choć rozpoznawalność marka zawdzięcza przede wszystkim garniturom. Dziś wojskowe uniformy i garnitury zastąpią dzieła sztuki.

Magiczny realizm w Bytomiu

Patronat nad galerią objął Europejski Instytut Promocji Sztuki, który w Wiśle prowadzi Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Ta współpraca gwarantuje, że również w Bytomiu pojawią się wyjątkowe prace przedstawicieli polskiego magicznego realizmu jak Marcin Kołpanowicz, Jarosław Jaśnikowski, Tomasz Sętowski czy Wojciech Siudmak, a także rzeźbiarza Artura Szołdry.

- Chcemy, aby nasza galeria stała się przestrzenią sztuki dla całego regionu śląskiego. Planujemy wiele interesujących przedsięwzięć artystycznych, happeningi czy akcje performance, do udziału w których obok najwyższej klasy twórców chcemy zaprosić mieszkańców Bytomia. Poprzez swoją działalność udowodnimy, że to miasto ma różne, ciekawe i atrakcyjne oblicza. To związane ze sztuką malarską czy rzeźbiarską również - mówi Olgierd Lizoń.

Otwarcie galerii oraz wernisaż wystawy Moniki Ślósarczyk odbędzie się 2 sierpnia 2022 roku o godz. 18:00 w Bytom Square ul. Wrocławska 32/34

M wichrowska

Może Cię zainteresować:

Magdalena Wichrowska w "Musimy porozmawiać o Bytomiu": Rewitalizacja nie może polegać tylko na upiększaniu fasad budynków. Nie wolno zapomnieć o ludziach

Autor: Katarzyna Pachelska

13/05/2022

Bytom którego nie ma

Może Cię zainteresować:

Oto Bytom, którego już nie ma. Te miejsca zobaczycie tylko na starych fotografiach

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

31/07/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon