Historia na jednym zdjęciu. Tu w Bytomiu mieściło się słynne wydawnictwo i redakcja

Czy w Bytomiu przy ulicy Powstańców Warszawskich straszą duchy dawnych redaktorów? Kto wie? Nowy odcinek naszego cyklu": "Historia Bytomia na jednym zdjęciu".

Śląska Biblioteka Cyfrowa
Redakcja Katolika w Bytomiu

Mało która z osób mijających mocno nadgryzioną zębem czasu kamienicę przy ulicy Powstańców Warszawskich 56 zdaje sobie sprawę z historii tego miejsca. A przecież mieściła się tam siedziba jednego z najbardziej znanych wydawnictw i redakcja ojednej z najpopularniejszych polskojęzycznych gazet na Górnym Śląsku. "Katolika" znali wszyscy, nawet jeżeli nie po drodze im było z polityczną linią pisma i polską opcją narodową na Śląsku, którą "Katolik" reprezentował. Gazeta wydawana była początkowo w Mikołowie, następnie w Königshütte (Królewskiej Hucie, dzisiejszym Chorzowie), ostatecznie zaś w Bytomiu. Odegrała ważną rolę w propagowaniu polskości na Górnym Śląsku, szczyty popularności i nakładów osiągając w okresie powstań i plebiscytu. Przez lata jego istnienia przez redakcję przewinęło się mnóstwo słynnych nazwisk, począwszy od Karola Miarki (redaktora od 1869 r.) po Adama Napieralskiego. Ten ostatni doprowadził "Katolika" do największego rozkwitu, ale i ostatecznego upadku z końcem 1931 r.

Upadek ten - co warto wiedzieć - umożliwił zarazem powstanie innego górnośląskiego tytułu - "Głosu Radzionkowskiego". Maszyny, na których drukowano "Katolika" odkupił za bezcen i przemycił do pobliskiego, ale położonego wtedy już za granicą Radzionkowa... Jerzy Ziętek (tak, ten sam).

Może warto wybrać się o północy na Powstańców Warszawskich, by posłuchać, czy nie dobiegną nas tam echa przeszłości tego miejsca? A gdybyśmy zobaczyli dwóch spierających się o coś, staroświecko ubranych jegomościów - mogą to być duchy Napieralskiego i Korfantego.

Wspólny patrol policjanta i członka organizacji paramilitarnej Stahlhelmu Bund der Frontsoldaten Liga Żołnierzy Frontowych na ulicy w Beuthen (obecnie Bytom)

Może Cię zainteresować:

Historia na jednym zdjęciu. Stan wojenny? Nie, to tylko patrol w Bytomiu po wyroku za zbrodnię w Potempie

Autor: Redakcja Bytomski

20/02/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon