Historia na jednym zdjęciu. Stan wojenny? Nie, to tylko patrol w Bytomiu po wyroku za zbrodnię w Potempie

Nie, to nie wojna ani stan wojenny w Bytomiu. Ale na tej archiwalnej fotografii widać, że w mieście wrzało. Patrolujący ulicę policjant i członek i formacji paramilitarnej Stahlhelm nieprzypadkowo uzbrojeni są w broń długą. Oto pierwszy odcinek naszego nowego cyklu": "Historii Bytomia na jednym zdjęciu".

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wspólny patrol policjanta i członka organizacji paramilitarnej Stahlhelmu Bund der Frontsoldaten Liga Żołnierzy Frontowych na ulicy w Beuthen (obecnie Bytom)

Jest rok 1932 i Sąd Rejonowy w Bytomiu wydał właśnie wyrok w głośnej sprawie. Proces sprawców głośnej zbrodni w Potempie - SA-manów, którzy zamordowali tam Konrada Piecucha - odbywał się właśnie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, zaś budził emocje w całych Niemczech. Potężniejący ruch narodowosocjalistyczny w Niemczech pokazywał już, co potrafi, nawet jeżeli nie przejął jeszcze pełni władzy nad Republiką Weimarską. Rosła też liczba jego członków i sympatyków w Bytomiu. Podziały polityczne były bardzo głębokie, grożąc wybuchem.

W nocy z 9 na 10 sierpnia 1932 do domu Piecucha pięciu nazistowskich bojówkarzy z SA wdarło się do domu Piecucha. Ofiara, mająca opinię powstańca śląskiego i komunisty, została zmaltretowana i zastrzelona. Sprawców ujęto i postawiono przed sądem, bronił ich adwokat Hans Frank - ten sam, który po kilku latach zostanie (jako generalny gubernator) namiestnikiem ziem polskich pod niemiecka okupacją. Podsądni zostaną skazani na śmierć, jednak w dynamicznej sytuacji politycznej w Niemczech, zmierzających krok po kroku ku nazistowskiej dyktaturze, prawo nie zatriumfuje i wyrok nie zostanie wykonany. A na mocy jednej z pierwszych decyzji, podjętych przez Adolfa Hitlera po dojściu w władzy, zbrodniarze wyjdą z więzienia.

Heinz Lowenstam pochodził z Laurahütte

Może Cię zainteresować:

Żyd z Laurahütte w górnośląskim kotle. "Nie jestem z Polski", czyli historia Heinza Lowenstama

Autor: Tomasz Borówka

03/09/2023

Byt 1 stary sad

Może Cię zainteresować:

Bytomski sąd - jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Autor: Redakcja Bytomski

08/08/2015

Przedwojenny Bytom

Może Cię zainteresować:

W muzealnych archiwach zostały ślady dawnego Bytomia. Fascynujące zdjęcia sprzed ponad 100 lat

Autor: Redakcja

27/04/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon