Jakie efekty przynosi 20-minutowy trening EMS?

Długo wyczekiwany urlop zbliża się coraz większymi krokami. Co za tym idzie, to już ostatni moment, aby popracować nad wymarzoną sylwetką. Niestety, wielu mieszkańców Bytomia nie ma czasu, aby chodzić na siłownię lub zajęcia fitness i to kilka razy w tygodniu. A gdyby istniało inne rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć upragnione rezultaty? Naturalnie mowa tu o 20-minutowym treningu EMS w bytomskim Future Sport Center i to tylko raz w tygodniu! W dzisiejszym artykule doświadczona trenerka personalna i dietetyczka – Aneta Lenert, opowie o zaletach prowadzonego przez nią treningu EMS w bytomskim Klubie FSC.

Czym trening EMS rożni się od tradycyjnego treningu na siłowni?

Aneta Lenert, dietetyk i trener personalny w Future Sport Center: Trening EMS polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń. Podczas gdy mięśnie otrzymują impulsy prądu o zmiennej częstotliwości (tzn. wysyłane przez elektrody rozmieszczone na specjalnym kombinezonie), włókna wielu grup mięśniowych są stymulowane przez impulsy w tym sam czasie. W efekcie aktywowanych jest dużo więcej mięśni niż podczas konwencjonalnego treningu na siłowni.

Warto mieć na uwadze, że tradycyjny trening, mimo dużych nakładów sił nie będzie tak efektywny, jak podczas ćwiczeń EMS. Wydatek energetyczny podczas aktywności z elektrostymulacją może wynosić nawet do 500 kcal. Oczywiście to wspomoże uzyskanie ujemnego bilansu kalorycznego, który jest kluczem do zgubienia zbędnych kilogramów. Co ciekawe, trening EMS może pełnić też rolę rehabilitacji pourazowej.

Czy trening EMS jest bezpieczny?

Trening EMS jest całkowicie bezpieczny. Stawy nie ulegają obciążeniu, a kręgosłup nie przemęcza się. Podczas treningu nie ma mowy o jakiejkolwiek kontuzji. Podczas treningu podopieczny ma zapewnioną opiekę trenera personalnego. W trakcie treningu dbam nie tylko o poprawność wykonywanych ćwiczeń, ale przede wszystkim skupiam się na dopasowaniu programu do oczekiwać osoby trenującej. Opieka trenera personalnego EMS to gwarancja nie tylko efektywnego, lecz także bezpiecznego treningu.

W treningu EMS może wziąć udział każdy, nawet osoby z zwyrodnieniami stawów, czy po amputacji kończyn. Niemniej, trening EMS ma pewne ograniczenia. Trening nie powinien być wykonywany przez kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikiem serca oraz stymulatorem mózgu. Bez wątpienia bardzo ważny jest wywiad medyczny, który przeprowadzam na samym początku. To właśnie on daje jasną odpowiedź, czy dana osoba kwalifikuje się do odbycia treningu EMS.

Osoby zainteresowane zapisują się na trening EMS i co dalej?

W pierwszej kolejności przeprowadzam wywiad medyczny, w którym zadaje całkiem sporo pytań. Oczywiście, aby zweryfikować czy dany podopieczny kwalifikuje się do odbycia treningu EMS. W trakcie takiego wywiadu biorę pod uwagę wiek, poziom zdolności motorycznych oraz aktualny stan zdrowia.

Po dopełnieniu odpowiednich formalności przychodzi czas na ćwiczenia. Zatem, jakie partie ciała można ćwiczyć podczas treningu EMS?

Podczas treningu EMS jesteśmy w stanie aktywować wszystkie partie mięśniowe, również mięśnie głębokie. Tym samym w trakcie treningu jesteśmy w stanie zadbać o lepszą wyprostowaną postawę, a przy okazji odciążamy kręgosłup, zwłaszcza kręgi lędźwiowe. Warto podkreślić, że trening EMS zmniejsza napięcie mięśniowe oraz przyśpiesza krążenie krwi. Co za tym idzie, trening pobudza do pracy głęboko położone włókna mięśniowe, a przy okazji je masuje. Dodatkowo podczas treningu można łagodzić odczuwalny dyskomfort, jak na przykład ból pleców.

A co z korzyściami? Dlaczego, warto zdecydować się na trening EMS?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim trening EMS to ogromna oszczędność czasu. W 20 minut wykonuje z podopiecznym pracę, którą mogę porównać do 3 godzin ciężkiej pracy na siłowni. Oczywiście nie możemy zapominać o dynamicznym wzroście mięśni i szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki intensywnym skurczom i rozkurczom mięśni, trening EMS sprzyja ich wzrostowi, a przy okazji generuje duży wydatek energetyczny i to w krótkim czasie.

Ponadto trening EMS znacznie poprawia wytrzymałość i siłę, przyśpiesza metabolizm. Podopieczni spalają kalorie nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale także przez 24 godziny po ukończonym treningu. Trening EMS sprzyja tworzeniu nowych połączeń nerwowych między mózgiem a mięśniami, co poprawia koordynację ruchową oraz wydajność sportową.

Aby tego było mało, to w trakcie treningów EMS dochodzi do ujędrnienia skóry i redukcji cellulitu. Jak to możliwe? Elektrostymulacji podlegają nie tylko mięśnie czy tkanka tłuszczowa, ale również poszczególne warstwy skóry. Przy okazji zwiększa się ilość produkcji kolagenu, który odpowiada za lepsze napięcie tkanki łącznej – to właśnie ona buduje całą konstrukcję skóry.

Podsumowując, istnieje wiele powód, aby zapisać się na 20-minutowy trening EMS. Niemniej, jak często trzeba ćwiczyć, aby osiągnąć pożądane efekty?

Osobom początkującym zalecam 20-minutowy trening 1 raz w tygodniu. Natomiast osoby, które posiadają doświadczenie treningowe mogą ćwiczyć 2 razy w tygodniu.

Po jakim czasie są widoczne rezultaty?

Rezultaty treningu EMS są wręcz błyskawiczne. Po 1 jednostce treningowej zmniejszają się spięcia mięśniowe. Dochodzi do zmniejszenia ograniczeń ruchomości oraz lepszego samopoczucia, ponieważ trening działa tonująco na układ nerwowy.

Z kolei pierwsze efekty utraty zbędnych kilogramów czy przyrostu masy mięśniowej widać już po 3-4 tygodniach. Wiele jednak zależy od zaangażowania, wieku, kondycji fizycznej oraz prowadzonego trybu życia podopiecznego. Pragnąc uzyskać spektakularne rezultaty, konieczne jest wdrożenie dobrych nawyków żywieniowych. Z mojego zamiłowania do aktywności fizycznej oraz 13-letniego wsparcia podopiecznych żywieniowo oraz treningowo wiem, że jeśli nie wprowadzimy zdrowych nawyków odżywiania, możemy zapomnieć o ponadprzeciętnych rezultatach. Właśnie dlatego, w Klubie FSC swoich podopiecznych wspieram również pod kątem dietetycznym. Układam spersonalizowane plany dietetyczne oraz wyposażam ich w niezbędną wiedzę oraz umiejętności żywieniowe.

Czy treningi EMS różnią się od siebie, czy są takie same?

Nie ma jednego schematu treningowego. Każdy trening EMS jest tworzony w taki sposób, aby osiągnąć wyznaczony cel. Oczywiście z uwzględnieniem możliwości oraz deficytów podopiecznych. W trakcie treningów powtarzamy ćwiczenia (by doskonalić technikę) i zawsze dokładamy nowe ćwiczenia, aby atakować organizm nowym bodźcem oraz by nie doprowadzić go do znudzenia, takim samym treningiem.

Jaką rolę podczas ćwiczeń EMS, odgrywa trener personalny?

Jako trener EMS aktualizuje indywidualne cele podopiecznych, ich kondycję fizyczną, ograniczenia, przebyte urazy oraz preferencje. Właśnie na tej podstawie tworzę spersonalizowany plan treningowy. Moim celem (jako trenera) jest wydobycie skrywanego potencjału. W Klubie podopieczni zrobią zawsze więcej niż zrobiliby sami w domu czy na siłowni. Podczas treningów nie brakuje optymizmu i dobrego humoru. Bez wątpienia uśmiech i żarty to obowiązkowa część programu. Staram się, by moi podopieczni choć na chwilę zapomnieli o bolączkach dnia codziennego. W Klubie FSC pracuje również doświadczony trener oraz fizjoterapeuta - Kamil Rochalski. To właśnie z nim konsultuje dany przypadek, jeśli podopieczny jest po urazie lub ma deficyty.

Czy oprócz treningów EMS, może Pani zaproponować trenującym coś jeszcze?

Każdy z moich podopiecznych, może nawiązać ze mną współpracę dietetyczną. Układając spersonalizowany plan żywieniowy, biorę pod uwagę ewentualne jednostki chorobowe, alergie pokarmowe i upodobania żywieniowe. Oczywiście w taki sposób, aby stworzyć model żywienia, który będzie możliwy do zrealizowania, czyli szybki, smaczny, wygodny, a produkty żywieniowe do jego stworzenia - ogólnodostępne. Co ważne, każdy model będzie sukcesywnie realizował zamierzony cel. Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że połączenie aktywności fizycznej z dobrymi nawykami żywieniowymi, dają najlepsze rezultaty. Dołożenie to tego treningów EMS powoduje wejście na wyższy wymiar możliwości.

Moje 37-letnie ciało jest tego najlepszym dowodem. Aktualnie cieszę się najlepszą sylwetką w życiu (w porównaniu do codziennych treningów za czasów studiowania na AWF). Nie mogę się doczekać rezultatów za kilka miesięcy, gdyż zamierzam kontynuować treningi EMS do końca życia.

Bez wątpienia połączenie 20-minutowych treningów EMS z zbilansowaną dietą mogą przynieść spektakularne efekty. Na koniec ostatnie pytanie, w jaki sposób można zapisać się na treningi z Panią w Future Sport Center?

Każdy zainteresowany może zapisać się na trening EMS telefonicznie - +48 790 259 525 lub poprzez wiadomość prywatną na Fanpage’u Future Sport Center Bytom.

Future Sport Center zaprasza!
ul. Kolejowa 1A
41-902 Bytom
E-mail: biuro@treningiems.pl
Tel. 790 259 525
WWW | FACEBOOK

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon