Kolejna kamienica na sprzedaż w cenie mieszkania

Trzypiętrowy budynek w samym centrum dużego śląskiego miasta za równowartość 50-60-metrowego mieszkania w bloku? To możliwe. Miasto Bytom wystawiło na sprzedaż kamienicę za 250 000 złotych.

Mariacka4

Bytom posiada w swoich zasobach ponad 600 budynków mieszkalnych. Rocznie na gospodarkę mieszkaniową miasto wydaje nawet 150 milionów złotych, a mimo to blisko 30 proc. budynków jest w złym stanie technicznym. Nadrobienie wieloletnich zaniedbań w tej materii wymagałoby przeznaczenia jeszcze większych środków, a innych potrzeb w mieście nie brakuje. Tymczasem te kamienice, które w ostatnich latach trafiły w prywatne ręce, bądź sprzedano w nich część mieszkań i utworzono wspólnoty, z roku na rok pięknieją. Dowodzi to, że nowi właściciele potrafią o nie lepiej zadbać, a przede wszystkim posiadają większe możliwości finansowe, by modernizować swoje nieruchomości.

Miasto więc od lat prowadzi aktywną sprzedaż nieruchomości, regularnie organizując przetargi na zbycie gruntów, pojedynczych lokali, a nawet całych budynków. W ostatnich dniach ogłoszono postępowanie przetargowe na sprzedaż kamienicy przy ulicy Mariackiej 4 położonej ledwie 70 metrów od Rynku i centrum handlowego Agora. Oferta jest o tyle ciekawa, że cena wywoławcza nieruchomości wynosi jedynie 250 tysięcy złotych, czyli mniej więcej tyle, ile w Bytomiu trzeba wydać na 50-metrowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.

Nieruchomość wystawiona na sprzedaż to trzypiętrowa kamienica z drugiej połowy XIX wieku o powierzchni 357,62 m2. W środku znajduje się 7 mieszkań i 3 lokale użytkowe. Wraz z budynkiem sprzedawana jest działka o powierzchni 214 m2.

Skąd tak niska cena? Jak można się domyślić, budynek jest w złym stanie technicznym i wymaga generalnego remontu. Z dokumentacji przetargowej dowiadujemy się, że posiada następujące wady techniczne: załamanie biegu schodowego między parterem a pierwszym piętrem, nieszczelny dach nadający się do wymiany oraz załamanie płyt balkonowych przez które przebiega komunikacja do lokali w podwórzu.

Niska cena, ale są też warunki

Inwestorzy zainteresowani kupnem tej nieruchomości muszą jednak spełnić dodatkowe warunki. Budynek jest bowiem położony w ścisłym centrum miasta, dlatego miasto chce mieć pewność, że nowy właściciel rzeczywiście o niego zadba. Z tego względu uczestnicy przetargu oprócz oferowanej ceny będą musieli przedstawić m.in. swoją charakterystykę, opis planowanej inwestycji na przedmiotowej nieruchomości wraz z przewidywaną wartością tego przedsięwzięcia, termin rozpoczęcia i zakończenia prac oraz aktualne zaświadczenia o niezaleganiu wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O wyborze nabywcy zadecyduje nie tylko zaproponowana stawka, ale też pomysł na ten obiekt. Co istotne, po przetargu zostanie zawarta z kupującym przedwstępna umowa sprzedaży oraz umowa przenosząca prawa własności dopiero po zrealizowaniu 30 proc. planowanej inwestycji.

Termin przetargu został wyznaczony na 31 marca. Wcześniej - 7 i 21 marca - oferenci będą mogli zapoznać się ze stanem nieruchomości podczas oględzin na miejscu.

Pilsudskiego 42 - przed i po

Może Cię zainteresować:

Piłsudskiego pięknieje. Kolejna kamienica bez rusztowań

Autor: Daniel Lekszycki

07/01/2023

Elewacja Kwietniewskiego

Może Cię zainteresować:

Łał! Elewacja kamienicy przy Kwietniewskiego po renowacji odsłonięta. Robi wrażenie!

Autor: Katarzyna Pachelska

04/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kościół Bytom Karb - remont

Parafia wygrała z górnikami. Chce mieć własną energię

Podpis pilsudskiego

Podpisano umowę na przebudowę ul. Piłsudskiego

Zamkniety tunel pod torami

Tunel na Zamłynie zamknięty. Wyznaczono inne przejście

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Modernizacja Szkoły Podstawowej Specjalne nr 2 w Bytomiu

Placówka oświaty w Bytomiu przejdzie modernizację

Inwestycja obok M1

Podczas prac odsłonięto nielegalnie składowane odpady

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!