Kolejny inwestor chce wybudować w Bytomiu centrum logistyczne

Trwają przygotowania do inwestycji, która może dać pracę blisko trzem tysiącom ludzi. Przy Drodze Krajowej nr 11 w Bytomiu jeden z największych deweloperów logistycznych chce postawić ogromne magazyny.

7R
7r park bytom

Bytom w ostatnim czasie przeżywa wzmożone zainteresowanie inwestorów z branży logistycznej. Po latach wreszcie dostrzeżono korzystne położenie miasta w centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przy głównych szlakach komunikacyjnych łączących Kraków z Wrocławiem i Czechy z polskim wybrzeżem (przez miasto przebiega aż 5 dróg krajowych, 1 autostrada i 2 drogi wojewódzkie). Niedawno informowaliśmy o planach firmy Panattoni, która przy ul. Węglowej chce wybudować trzy hale magazynowe o łącznej powierzchni aż 132 tys. m2 oraz sieci Lidl, która przymierza się do postawienia przy ul. Siemianowickiej centrum dystrybucyjnego o powierzchni 80,5 tys. m2.

7R inwestuje w Bytomiu

Wiadomo, że następny projekt logistyczny w Bytomiu przygotowuje jeden z większych deweloperów działających w Polsce - 7R. Teren pod inwestycję firma nabyła w zeszłym roku od Mostostalu Zabrze za 25,8 mln zł netto. Na gruntach o łącznej powierzchni ok. 25 hektarów przy ul. Strzelców Bytomskich, po przeciwnej stronie względem Centrum Handlowego M1 planowana jest budowa zespołu czterech hal magazynowo-usługowo-produkcyjnych wraz z przestrzeniami socjalno-biurowymi i infrastrukturą towarzyszącą.

7R Park Bytom ma mieć powierzchnię aż 122,9 tys. m2, co czyni go jednym z największych przedsięwzięć dewelopera. Inwestor rozważa instalację na dachach projektowanych hal ogniw fotowoltaicznych o minimalnej mocy 50 kWp. Obiekty mają być ogrzewane przy pomocy gazowych źródeł ciepła oraz jednostek klimatyzacyjnych.

W halach przewiduje się magazynowanie towarów o neutralnym wpływie na środowisko, w tym produktów z papieru i kartonu, materiałów biurowych, sprzętu i elementów AGD, produktów stalowych, części samochodowych, elementów z tworzyw sztucznych, farmaceutyków, kosmetyków i chemii gospodarczej oraz produktów spożywczych w tym produktów wymagających przechowywania w warunkach kontrolowanej temperatury. Towary mają być składowane na paletach, w opakowaniach zbiorczych na regałach wysokiego składowania. Planowane obiekty mają umożliwiać składowanie do wysokości 12 metrów.

Inwestor przewiduje również, że w częściach hal prowadzona będzie działalność polegająca na montażu gotowych komponentów w całe układy, jak np. składanie liczników samochodowych, podzespołów elektronicznych, zabawek itp., a także konfekcjonowaniu dostarczanych produktów.

Praca dla tysięcy bytomian

Szacowane zatrudnienie wynosi ok. 2 200 pracowników fizycznych i kolejnych 600 pracowników biurowych. Praca będzie odbywać się przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Deweloper zachwala lokalizację planowanego centrum logistycznego. Teren 7R Park Bytom mieści się bowiem zaledwie kilkaset metrów od węzła autostrady A1, poprzez którą inwestycja będzie skomunikowana m.in. z lotniskiem w Pyrzowicach oddalonym o 17 km. Ponadto w pobliżu znajduje się wiele przystanków komunikacji publicznej, które zapewnią pracownikom łatwy dojazd nie tylko z Bytomia, ale też Radzionkowa, Piekar Śląskich, czy Tarnowskich Gór.

Dokładne terminy rozpoczęcia budowy nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości. Obecnie inwestor stara się o wydanie decyzji środowiskowej, która umożliwi następnie ubieganie się o pozwolenie na budowę.

Firma 7R działa już na rynku już od ponad 13 lat. Przez ten czas oddała do użytkowania przeszło 1,8 mln m2 powierzchni, a kolejne 3 miliony znajdują się w procesie inwestycyjnym. Działalność dewelopera obejmuje niemal cały kraj, ze szczególnym naciskiem na Pomorze i Śląsk. W naszym województwie firma wybudowała m.in. hale w Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i Czechowicach-Dziedzicach.

Panattoni Park Bytom

Może Cię zainteresować:

Przebudowa Węglowej daje efekty. Inwestor chce wybudować wielkie centrum logistyczne

Autor: Daniel Lekszycki

30/05/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon